Parafialny konkurs różańcowy w Dwikozach.
- Chcemy, by dzieci poprzez wykonywanie koronki odkryły, że różaniec może być ich bardzo osobistą modlitwą. Wiele dzieci zaangażowało w ten konkurs całą rodzin i powstały naprawdę bardzo oryginalne prace – opowiada pani Iwona Hebda, katechetka.
Od dwóch lat w parafii w Dwikozach dzieci wykonują bardzo oryginalne różańce. Powstają koronki z kasztanów, orzechów, masy solnej czy jarzębiny. – Był to pomysł ks. Krzysztofa Sibigi, naszego wikariusza, który rok temu zaprosił dzieci i całe rodziny do wspólnego wykonania różańca. W tym roku powtórzyliśmy konkurs, w który wzięło udział ponad 60 dzieci. Chcemy, aby poprzez ten konkurs zachęcił do tego by różaniec w rodzinie stał się wspólną modlitwą i starszych i dzieci – dodaje pani Iwona. Wykonane przez dzieci, często z pomocą rodziców, różańce trafiły na parafiną wystawę, która znajduje się w kościele parafialnym.
Różańce zaprezentowano w kościele parafialnym ks. Tomasz Lis /Foto Gość – W najbliższą niedzielę będzie rozstrzygniecie konkursu. Oczywiście każde dziecko będzie nagrodzone, bo ich pomysłowość i zaangażowanie w wykonanie różańca jest naprawdę imponująca. Te najpiękniejsze dostaną wyróżnienia – dodaje ks. Krzysztof Sibiga. Na parafialnej wystawie można zobaczyć różańce wykonane z bibuły, kolorowych paciorków oraz z tego, co najłatwiej w październiku znaleźć, czyli kasztanów, orzechów czy innych jesiennych owoców.
Wspólna modlitwa różańcowa ks. Tomasz Lis /Foto Gość – Ja zrobiłem swój różaniec z masy solnej, było to trochę trudne i pomagała mi mama. Wziąłem udział w tym konkursie, bo chciałem zrobić swój różaniec. Udało się i jestem z tego dumny. Teraz będziemy się wspólnie modlili na nim w domu razem z rodzicami – opowiada Adaś Markiewicz. – Ja zrobiłam swój różaniec z kasztanów. Pomagała mi babcia, bo w każdym z nich trzeba było wywiercić dziurę i nawlec na mocny sznurek. Po konkursie ten różaniec zawiśnie w moim pokoju – dodaje Ania Miry. Kolejna koronka z fasoli to dzieło Marysi Sekulskiej, która też opowiada, że ni było łatwo ją wykonać. Jej różaniec podobnie jak koleżanki też zawiśnie w pokoju. Bardzo oryginalny różaniec wykonała Oliwia Lebioda. – Mój różaniec jest z orzechów, bo było ich dużo na moim podwórku. W jego wykonaniu pomagał mi tato, który wiercił dziurki w każdym orzechu a potem razem z mamą nawlekałyśmy je na sznurek by był wytrzymały. Chyba zostawię go w kościele, bo jest naprawdę duży – dodaje Oliwia. Rzeczywiście różańcowy konkurs sprawił, że codziennie na parafialnej modlitwie gromadzi się całkiem spora grupa dzieci, które podczas nabożeństwa prowadzą maryjną modlitwę.