Nowy numer 48/2020 Archiwum

Cisi bohaterowie miłosierdzia

Trzy osoby z naszej diecezji nagrodzone podczas gali „Ubi Caritas”.

Podczas tegorocznego podsumowania dzieł charytatywnych prowadzonych przez Caritas w Polsce wręczono  nagrody „Ubi Caritas” przyznawane za wrażliwość na potrzeby osób ubogich i czynny udział w dziełach charytatywnych. Gala miała wymiar ekumeniczny, dlatego swoje nagrody wręczyły także bratnie, charytatywne organizacje ekumeniczne, prawosławna Eleos Kościoła Prawosławnego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Nagrody „Ubi Caritas” w formie dyplomów i statuetek Świętej Siostry Faustyny zostały przyznane w kategoriach: Darczyńca, Świadectwo i Współpraca. Statuetki odebrały zarówno osoby indywidualne jak i firmy wspierające potrzebujących w ramach Caritas. Z Diecezji Sandomierskiej, nagrodzono trzy osoby, które w szczególny sposób niosły pomoc osobom ubogim, chorym czy też starszym. Główną nagrodę „Ubi Caritas”, statuetkę Świętej Siostry Faustyny w kategorii Darczyńca wręczono właścicielom Piekarni „Kama”, państwu Krystynie i Marianowi Tenderenda z Jasic. Dodatkowo rozdano dwa dyplomy wyróżnienia w kategorii Świadectwo dla siostry Honoraty Klonowskiej i w kategorii Współpraca dla pani Mirosławy Bury.

Cisi bohaterowie miłosierdzia   Laureaci "Ubi Caritas" Archiwum Caritas Państwo Krystyna i Marian Tenderenda, właściciele Piekarni „Kama” należą do grona długoletnich darczyńców sandomierskiej Caritas. Współpraca trwa już 19 lat. Państwo Tenderenda ze zrozumieniem podchodzą do kwestii pozyskiwania i rozdzielania pomocy rzeczowej swoim podopiecznym. Pomoc udzielana przez państwa Krystynę i Mariana Tenderenda ma głównie dwie formy: wsparcia finansowego konkretnych osób prywatnych potrzebujących wsparcia finansowego w trudnej sytuacji życiowej lub w chorobie oraz darowizn w tym wspierania finansowego Kolonii Letnich organizowanych przez Caritas. Wsparcie rzeczowe to systematyczne dostarczanie pieczywa do ośrodków prowadzonych przez Caritas.

Siostra Honorata Klonowska to osoba, dla której liczy się dobro człowieka, empatyczna, uśmiechnięta, o postawie pełnej altruizmu i otwartości. Na co dzień energiczna i pracowita. Pełna ciepła i optymizmu, którymi dzieli się ze wszystkimi. Siostra Honorata była odpowiedzialna przez 9 lat za funkcjonowanie i działalność trzech placówek, których zadaniem jest udzielanie pomocy kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej: Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Domu Samotnej Matki i Schroniska dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem. - Dla mnie najistotniejszą sprawą jest to, żeby w każdym człowieku, który się do nas zgłasza, dostrzegać najpierw osobę, a dopiero później osobę mającą konkretny problem. Dlatego nigdy nikogo nie przekreślam – podkreślała siostra Honorata.

Cisi bohaterowie miłosierdzia   Wyróżniona Mirosława Bury Archiwum Caritas Pani Mirosława Bury jest jedną z założycielek i długoletnią przewodniczącą Parafialnego Zespołu Caritas działającego przy Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pani Mirosława jest osobą, której leży na sercu los osób ubogich, starszych lub chorych, potrafi w każdej osobie dostrzec dobro i zrozumieć trudną sytuację życiową. W szczególny sposób dostrzega i stara się poprawić los dzieci. Jako emerytowany nauczyciel języka rosyjskiego przez lata prowadziła świetlicę dla dzieci znajdującą się przy parafii i jako kierownik turnusów organizowała wyjazdy kolonijne dla najuboższych dzieci. Pani Mirosława Bury wszelkie działania podejmowała w ramach pracy charytatywnej. Prowadzony Parafialny Zespół Caritas jest jedną z najprężniej działających grup o charakterze duszpastersko-charytatywnym. Obecnie działa w nim 20 osób, a pracy na rzecz osób potrzebujących wsparcia nie brakuje.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama