Nowy numer 28/2018 Archiwum

Przy nowym ołtarzu

W kościele parafialnym w Ćmielowie bp K. Nitkiewicz poświęcił nowy ołtarza i ambonę.

- Nasza parafia w trwającym Roku Miłosierdzia i Jubileuszu 1050-leciu Chrztu Polski ufundowała wotum: ołtarz i ambonkę, a w najbliższym czasie powróci z konserwacji chrzcielnica z obrazem „Chrzest Pana Jezusa w Jordanie". Ze względu na szczególne znaczenie ołtarza i jego świętość został zrobiony nowy ołtarz nawiązujący stylem do ołtarza głównego z XVII wieku. Gromadząc się wokół ołtarza pragniemy czerpać siły do niesienia miłosierdzia we współczesnym świecie. Pragniemy, aby Słowo Boże głoszone z ambonki było wiernie wypełniane w naszym życiu – podkreślał ks. Czesław Gumieniak, proboszcz parafii.

Uroczystości poświęcenia ołtarza przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, wraz z nim Mszę św. koncelebrowali kapłani dekanalni. Na rozpoczęcie Eucharystii biskup pokropił ołtarz i wiernych wodą święconą. W wygłoszonym kazaniu, bp K. Nitkiewicz mówił, że wiara powinna kształtować postawę, która wyraża się w podejściu do Boga, wspólnoty, drugiego człowieka i do różnorodnych problemów. Przywołał postać pochodzącego z parafii ćmielowskiej Sługi Bożego ks. Wincentego Granata, podkreślając, że był on nie tylko wybitnym nauczycielem dogmatów wiary na katedrze KUL, ale przede wszystkim głęboko wierzącym chrześcijaninem.

- Chociaż przerastał innych swoją pozycją oraz poziomem intelektualnym, pozostał cichym i pokornym kapłanem. Nie chełpił się znajomościami i rozlicznymi kontaktami lecz wykorzystywał je do tego, aby pomagać innym. Wziął sobie do serca słowa, które słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to, co mieliśmy wykonać”. Dla wielu było to śmieszne, naiwne, wręcz irracjonalne, ale owoce jakie pozostawił po sobie ks. prof. Granat, owoce żywe po dzień dzisiejszy, mówią, że tylko taka postawa jest słuszna. Celebrowanie samych siebie to prosta droga do autodestrukcji. Niech każdy z nas zwróci miejsce przynależne Bogu, a wtedy odnajdziemy prawdziwy sens życia. Uzdrowimy również nasze relacje rodzinne, religijne i społeczne - wskazał biskup.

Po homilii biskup namaścił ołtarz olejem świętym oraz dokonał jego uroczystego okadzenia. Po tym nastąpiło uroczyste nakrycie obrusem i oświetlenie ołtarza.

Nowy ołtarz w ćmielowskim kościele   Nowy ołtarz w ćmielowskim kościele ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma