Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wielka księga relikwii

To ponad 60 indywidualnych relikwii i trzy zbiorcze, które przechowywane są w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Bielinach.

Autorami albumu, który właśnie promowano w Wiejskim Domu Kultury w Bielińcu, są proboszcz parafii św. Wojciecha w Bielinach ks. Jan Jagodziński oraz Wacław Piędel, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Bieliniec. 

– Relikwie są niewidoczną częścią obecną w naszym życiu i życiu Kościoła – powiedział ks. Jan Jagodziński, który relikwie w kościele parafialnym w Bielinach zaczął gromadzić jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku. Wśród prawie stu zgromadzonych tych bardziej znanych świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego są relikwie św. Wojciecha, pierwszego polskiego męczennika, św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Andrzeja Boboli, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Franciszka i bł. Hiacynty Marto czy bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Relikwie w Bielinach   Relikwie w Bielinach
Relikwie bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego
Archiwum parafii
Proboszcz parafii w Bielinach może się też pochwalić relikwiami bł. Alfonsa Marii Mazurka, bł. Anieli Salawy, bł. Augusta Czartoryskiego, bł. Marii Stelii od Najświętszego Sakramentu, bł. Bernardyny i bł. Marii Jabłońskiej czy bł. Czesława. W zbiorach jest też różaniec podarowany osobiście ks. Janowi Jagodzińskiemu przez Jana Pawła II.

Album pt." Relikwie Świętych w sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach” autorzy wydali dzięki finansowej pomocy województwa podkarpackiego (15 tys. zł) i Urzędu Gminy w Ulanowie (5 tys. zł). 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama