Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Znak zwycięstwa

Poświęcenie odbudowanego Krzyża Grunwaldzkiego w Antoniowie.

Dokonał tego proboszcz parafii św. Zygmunta w Pniowie ks. Jerzy Pelc, a odsłonili wspólnie wójt gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz oraz Janusz Wrona, prezes Stowarzyszenia Pandoz” – Inicjatywa Rozwoju w Antoniowie, pomysłodawca i realizator tego przedsięwzięcia.

Kapliczka, zwana od dawna przez miejscowych Krzyżem Grunwaldzkim, została wzniesiona przez mieszkańców Antoniowa w 1910 r. w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.  – Po 106 latach ceglana konstrukcja krzyża była już bardzo zniszczona, mimo prowadzonych wcześniej prac renowacyjnych. W pewnym momencie zaczęła się sypać – mówi Janusz Wrona.

Krzyż w Antoniowie   Krzyż w Antoniowie
Grupa rekonstrukcyjna z Sandomierza
Andrzej Capiga /Foto Gość
Całkowitej odbudowy krzyża podjęło się Stowarzyszenie „Pandoz”. Jego prezes Janusz Wrona napisał projekt do programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich skąd otrzymał prawie 5 tys. zł. wsparcia. Całość prac to ponad 12,5 tys. zł. Różnica to społeczna praca nieformalnej grupy „Podgóra” (Justyna Kozłowska, Sylwester Środek, Agnieszka Wrona i Małgorzata Kozłowska), oraz pomoc wójta gminy Jana Pyrkosza oraz ks.Jerzego Pelca. – 30 czerwca usunęliśmy stary krzyż wraz z fundamentami i postawiliśmy go od nowa, ale w kształcie, w jakim zdecydowali nasi przodkowie – dodał pan Janusz.

Poświęcenie Krzyża Grunwaldzkiego poprzedziły występy grupy rekonstrukcyjnej z Sandomierza oraz Eucharystia, którą sprawował ks. Jerzy Pelc. – Krzyż jest znakiem zwycięstwa, także i ten Grunwaldzki, który przypomina zwycięstwo naszego narodu nad jego wrogami w 1410 roku – powiedział proboszcz.

Krzyż w Antoniowie   Krzyż w Antoniowie
Na uroczystość przybyli uczniowie ze szkoły w Antoniowie
Andrzej Capiga /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL