Zaczynamy od Pelci

- Przyjedzie bardzo ciekawa grupa z Gorlic, Teatr Otwarte Drzwi, której członkowie liczą od 20 do 84 lat! - zachęca Katarzyna Pawłowska

Z Katarzyną Pawłowską, animatorem kultury z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, o sentymentalnych teatralnych powrotach rozmawia Andrzej Capiga.

Andrzej Capiga: Proszę nam zdradzić, co się kryje pod nazwą „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne”?

Katarzyna Pawłowska: „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” to taki czas, kiedy dajemy możliwość zaprezentowania się na scenie osobom w różnym wieku. Chodzi o stworzenia miejsca spotkań dla amatorskich zespołów teatralnych, które interesuje zagadnienie międzypokoleniowości. Rzecz także w tym, by w jednej grupie były osoby w różnym wieku.

Czy to się udało?

Po części tak. Przyjedzie na przykład bardzo ciekawa grupa z Gorlic, Teatr Otwarte Drzwi, której członkowie liczą od 20 do 84 lat! Bardzo przeżywają swój udział w festiwalu i już nie mogą się doczekać. Mamy teatr młodzieżowy - Blagier ze Stalowej Woli, są także zespoły złożone w większości z seniorów - Warsztaty Teatralne UTW, Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy. Jest więc duża różnorodność.

Są to więc tylko grupy amatorskie?

W konkursie na najlepszy spektakl międzypokoleniowy biorą udział tylko amatorskie zespoły teatralne. Na całość Międzypokoleniowych Spotkań składają się także imprezy towarzyszące: spotkanie z Lechem Śliwonikiem, znawcą amatorskiego ruchu teatralnego, z Joanną Szczepkowską i Janem Jurkowskim, które poprowadzi Łukasz Drewniak, krytyk teatralny czy gościnny spektakl pt. „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”.

Międzypokoleniowe Spotkania wracają po latach. Do czego więc nawiązują?

„Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” nawiązują do odbywających się w Stalowej Woli w latach 70. i 80. ubiegłego wieku Ogólnopolskich Prezentacji Teatrów Dramatycznych. Wtedy kluczowymi postaciami tego cenionego w Polsce Festiwalu byli: Józef Żmuda - znakomity reżyser, kierownik artystyczny ówczesnego Zakładowego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz Lech Śliwonik - uznany teatrolog, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej. Teraz Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy jest współgospodarzem obecnych Spotkań, a Lech Śliwonik powraca do Stalowej Woli jako juror festiwalowy po 28 latach nieobecności.

Ile zespołów będzie uczestniczyć w Spotkaniach?

Na podstawie przesłanych nagrań wybraliśmy 10 teatrów. Ich spektakle wpisują się w ogólną ideę „Relacji”. Zespoły przyjadą z różnych miejscowości: dwa z Lublina i po jednym z Radomia, Długołęki, Gorlic, Tych i Warszawy. Trzy grupy reprezentować będą Stalową Wolę.

Czy wstęp na teatralne spektakle jest darmowy?

Na „Pelcie” są bilety w cenie 30 zł. Na spektakle konkursowe natomiast można odebrać bezpłatną wejściówkę w Dziale Organizacji Imprez MDK. Tylko trzeba się pospieszyć, nie robić tego przed samym spektaklem. Tym bardziej, iż Spotkaniami zainteresowane są także szkoły.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..