Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Burza na Wisłą

Chcą ożywić królową polskich rzek.

Samorządowcy z Baranowa Sandomierskiego, Tarnobrzega, Sandomierza, Gorzyc i Radomyśla nad Sanem zorganizowali burzę mózgów, której celem było zebranie pomysłów na reaktywację turystyki w obrębie Wisły i Sanu.

- Wspólnie z prezydentami, burmistrzami, wójtami oraz pracownikami odpowiedzialnymi w gminach za inwestycję, kulturę, promocję chcemy zastanowić się nad różnymi działaniami w obrębie Wisły i Sanu. Jesteśmy przekonani, że tylko nasze wspólne i spójne działania mogą przyczynić się do rozwoju turystyki naszych nadwiślańskich i nadsańskich miast i gmin - powiedział Leszek Surdy, wójt Gorzyc. Baranów Sandomierski reprezentował - sekretarz GiM Bogdan Tomczyk, Tarnobrzeg - wiceprezydent Wojciech Brzezowski, Sandomierz - sekretarz miasta Andrzej Gajewski, Radomyśl nad Sanem - wójt Jan Pyrkosz, powiat tarnobrzeski - starosta Paweł Bartoszek i wicestarosta Krzysztof Pitra.

Projekt Wisła   Projekt Wisła
...potem długo dyskutowali, jak ją zagospodarować
Monika Zając
Projekt pt. „Łączy nas Wisła” rozpoczął się od spływu królową polskich rzek. Jego uczestnicy wsiedli na motorówki w miejscu dawnego przejścia granicznego pomiędzy Carską Rosją a Cesarstwem Austro - Węgier, czyli na przeprawie promowej w Baranowie Sandomierskim. - Zza biurka bowiem trudno byłoby ocenić i wpaść na trafne rozwiązania. Ta wyprawa była dla nas inspiracją do nowych pomysłów, które warto uwzględnić we wspólnych działaniach - dodała Monika Zając z UG w Gorzycach.

Sama burza mózgów odbyła się w domu kultury we Wrzawach. Wśród zgłoszonych  pomysłów były na przykład te dotyczące stworzenia miejsc widokowych, szczególnie przy ujściu Sanu do Wisły, wybudowania slipów (miejsc do wodowania łodzi), wyposażonych w zaplecza sanitarne, miejsca do grillowania, pola namiotowe czy też umieszczenie wzdłuż Wisły znaków informacyjnych o ciekawych miejscowościach. Mówcy proponowali utworzenie  tzw. „Szlaku Wisły” (zagospodarowania starorzeczy, stworzenia tras rekreacyjnych z uwzględnieniem walorów przyrodniczych, czy ciekawych historycznie i kulturowo miejsc), organizację cyklu imprez pt. „Kultura na brzegu”, wydanie publikacji „Legendy znad Wisły” oraz stworzenie gry planszowej „Łączy nas Wisła”.

Zebrane pomysły zostaną przedstawione 17 września w Warszawie podczas spotkania samorządowców w Fundacji „Rok rzeki Wisły”.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 25 września br.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy