Chcą ożywić królową polskich rzek.
Samorządowcy z Baranowa Sandomierskiego, Tarnobrzega, Sandomierza, Gorzyc i Radomyśla nad Sanem zorganizowali burzę mózgów, której celem było zebranie pomysłów na reaktywację turystyki w obrębie Wisły i Sanu.
- Wspólnie z prezydentami, burmistrzami, wójtami oraz pracownikami odpowiedzialnymi w gminach za inwestycję, kulturę, promocję chcemy zastanowić się nad różnymi działaniami w obrębie Wisły i Sanu. Jesteśmy przekonani, że tylko nasze wspólne i spójne działania mogą przyczynić się do rozwoju turystyki naszych nadwiślańskich i nadsańskich miast i gmin - powiedział Leszek Surdy, wójt Gorzyc. Baranów Sandomierski reprezentował - sekretarz GiM Bogdan Tomczyk, Tarnobrzeg - wiceprezydent Wojciech Brzezowski, Sandomierz - sekretarz miasta Andrzej Gajewski, Radomyśl nad Sanem - wójt Jan Pyrkosz, powiat tarnobrzeski - starosta Paweł Bartoszek i wicestarosta Krzysztof Pitra.
Projekt Wisła
...potem długo dyskutowali, jak ją zagospodarować
Monika Zając
Projekt pt. „Łączy nas Wisła” rozpoczął się od spływu królową polskich rzek. Jego uczestnicy wsiedli na motorówki w miejscu dawnego przejścia granicznego pomiędzy Carską Rosją a Cesarstwem Austro - Węgier, czyli na przeprawie promowej w Baranowie Sandomierskim. - Zza biurka bowiem trudno byłoby ocenić i wpaść na trafne rozwiązania. Ta wyprawa była dla nas inspiracją do nowych pomysłów, które warto uwzględnić we wspólnych działaniach - dodała Monika Zając z UG w Gorzycach.
Sama burza mózgów odbyła się w domu kultury we Wrzawach. Wśród zgłoszonych pomysłów były na przykład te dotyczące stworzenia miejsc widokowych, szczególnie przy ujściu Sanu do Wisły, wybudowania slipów (miejsc do wodowania łodzi), wyposażonych w zaplecza sanitarne, miejsca do grillowania, pola namiotowe czy też umieszczenie wzdłuż Wisły znaków informacyjnych o ciekawych miejscowościach. Mówcy proponowali utworzenie tzw. „Szlaku Wisły” (zagospodarowania starorzeczy, stworzenia tras rekreacyjnych z uwzględnieniem walorów przyrodniczych, czy ciekawych historycznie i kulturowo miejsc), organizację cyklu imprez pt. „Kultura na brzegu”, wydanie publikacji „Legendy znad Wisły” oraz stworzenie gry planszowej „Łączy nas Wisła”.
Zebrane pomysły zostaną przedstawione 17 września w Warszawie podczas spotkania samorządowców w Fundacji „Rok rzeki Wisły”.
Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 25 września br.).