Nowy numer 46/2018 Archiwum

Skauci pamiętają

"Pamiętamy" to projekt, nad którym właśnie pracuje drużyna harcerska z Pysznicy.

Projekt jest finansowany przez program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność, a w Polsce realizują go Akademia Rozwoju Filantropii i Fundacja Fundusz Lokalny SMK.

W jego ramach harcerze odnowili i zatroszczyli się o mogiłę nieznanego żołnierza AK, która znajduje się na cmentarzu parafialnym oraz rozmawiali z osobami pamiętającymi czasy II wojny światowej, a także działalność harcerską sprzed 1980 r.

Harcerze pracują na szczegółami projektu   Projekt "Pamiętam"
Harcerze pracują na szczegółami projektu
Archiuwm parafii
"W lokalnym środowisku żyje niewiele osób, które były świadkami wojennych wydarzeń i mogą udzielić informacji na ten temat. Coraz więcej zaniedbanych miejsc związanych z wojną i brak głębszego zainteresowania osób z pokoleń powojennych sprawia, że zapominamy o tym, jak straszna jest wojna i przestajemy dbać o pamięć dawnych czasów” - napisali w opisie do projektu jego inicjatorzy, czyli Stowarzyszenie Rodziców ma Rzecz Wspierania Zespołu Szkół w Pysznicy.

- Obecnie harcerze rozmawiali już z trzema osobami pamiętającymi okres II wojny światowej oraz jedną, która pamiętała dawne pysznickie harcerstwo. Rozmowy ukażą się w formie broszury. Podczas spotkań udało nam się odnaleźć mundur drużyny harcerskiej, która kiedyś działała w Pysznicy - powiedział ks. Tomasz Kopeć, koordynator projektu, a zaraz opiekun harcerskiej drużyny w Pysznicy.

W ramach projektu zorganizowane zostaną jeszcze trzy konkursy na najciekawsze pamiątki i informacje z czasów II wojny światowej. Harcerze odwiedzą także Muzeum Powstania Warszawskiego i Cmentarz Powązkowski. Projekt zakończy się 14 listopada tego roku.

Odnowiony grób żołnierza   Program "Pamiętam"
Odnowiony grób żołnierza
Archiwum parafii
Do harcerskiej drużyny z Pysznicy należy obecnie 32 harcerzy i 41 zuchów, a założył ją 11 września 2014 wikariusz ks. Tomasz Kopeć.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy