Nowy numer 43/2020 Archiwum

Skauci pamiętają

"Pamiętamy" to projekt, nad którym właśnie pracuje drużyna harcerska z Pysznicy.

Projekt jest finansowany przez program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność, a w Polsce realizują go Akademia Rozwoju Filantropii i Fundacja Fundusz Lokalny SMK.

W jego ramach harcerze odnowili i zatroszczyli się o mogiłę nieznanego żołnierza AK, która znajduje się na cmentarzu parafialnym oraz rozmawiali z osobami pamiętającymi czasy II wojny światowej, a także działalność harcerską sprzed 1980 r.

Projekt "Pamiętam"   Projekt "Pamiętam"
Harcerze pracują na szczegółami projektu
Archiuwm parafii
"W lokalnym środowisku żyje niewiele osób, które były świadkami wojennych wydarzeń i mogą udzielić informacji na ten temat. Coraz więcej zaniedbanych miejsc związanych z wojną i brak głębszego zainteresowania osób z pokoleń powojennych sprawia, że zapominamy o tym, jak straszna jest wojna i przestajemy dbać o pamięć dawnych czasów” - napisali w opisie do projektu jego inicjatorzy, czyli Stowarzyszenie Rodziców ma Rzecz Wspierania Zespołu Szkół w Pysznicy.

- Obecnie harcerze rozmawiali już z trzema osobami pamiętającymi okres II wojny światowej oraz jedną, która pamiętała dawne pysznickie harcerstwo. Rozmowy ukażą się w formie broszury. Podczas spotkań udało nam się odnaleźć mundur drużyny harcerskiej, która kiedyś działała w Pysznicy - powiedział ks. Tomasz Kopeć, koordynator projektu, a zaraz opiekun harcerskiej drużyny w Pysznicy.

W ramach projektu zorganizowane zostaną jeszcze trzy konkursy na najciekawsze pamiątki i informacje z czasów II wojny światowej. Harcerze odwiedzą także Muzeum Powstania Warszawskiego i Cmentarz Powązkowski. Projekt zakończy się 14 listopada tego roku.

Program "Pamiętam"   Program "Pamiętam"
Odnowiony grób żołnierza
Archiwum parafii
Do harcerskiej drużyny z Pysznicy należy obecnie 32 harcerzy i 41 zuchów, a założył ją 11 września 2014 wikariusz ks. Tomasz Kopeć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama