- Chcemy, aby młodzież zapoznała się choć fragmentarycznie z „Quo vadis” - mówi Anna Żarów.
– Niestety, ale od pewnego czasu powieść Henryka Sienkiewicza nie znajduje się w szkolnym kanonie lektur obowiązkowych, a jedynie w literaturze uzupełniającej. Stąd wiele szkół rezygnuje w ogóle z jej czytania. Dlatego postanowiliśmy „Narodowe czytanie” przesunąć w czasie i skierować konkretnie do naszych tarnobrzeskich szkół – wyjaśnia Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
Chęć uczestnictwa w głośnym czytaniu wyraziło wiele placówek, w tym także podstawówki oraz gimnazja. Wybrane fragmenty powieści czytali nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie, którzy mimo czasami trudnych zwrotów, w tym wiele łacińskiego pochodzenia, doskonale radzili sobie z nimi.
Przewodnikiem po książce i zaprezentowanym w niej świecie narodzin chrześcijaństwa był o. Andrzej Bielat OP, sienkiewiczolog, przed którym twórczość noblisty nie ma żadnych niewiadomych. – O. Andrzej pełni role narratora, który wprowadza w kolejne części i jednocześnie objaśnia słowa Wystawa poświęcona twórczości H. Sienkiewicza Marta Woynarowska /Foto Gość , czy wręcz całe zwroty zupełnie niezrozumiałe dla młodzieży – dodaje Anna Żarów.
Ponieważ nie sposób w jeden dzień przeczytać całej powieści, dlatego pracownicy biblioteki zdecydowali się na wybór scenariusza opracowanego przez prof. Jerzego Bralczyka, na potrzeby „Narodowego czytania >>Quo vadis<< Henryka Sienkiewicza”, które odbyło się w Warszawie z udziałem i pod patronatem Anny i Andrzeja Dudów – pary prezydenckiej. Poszczególne szkoły oraz inne grupy, które odpowiedziały na zaproszenie biblioteki, same decydowały o doborze fragmentów. – Zdecydowaliśmy się na część IX „Przepyszny amfiteatr”, gdyż amfiteatr łączy coś z teatrem – wyjaśnia Sylwester Łysiak, teatrolog, opiekun Teatru Czwartek, działającego przy Tarnobrzeskim Domu Kultury. – Chociaż akurat ta część jest bodaj najdramatyczniejszą w całej powieści, bo opisuje rzucanie chrześcijan na pożarcie przez lwy i uwolnienie Ligi.
Wśród czytających nie mogło zabraknąć również niezawodnych uczestników Domu Dziennego Pobytu, którzy uczestniczyli również w „Narodowym czytaniu” zorganizowanym 3 września przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Michała Marczaka. – Zostaliśmy zaproszeni przez panią Annę Żarów, poza tym czytanie jest nam bardzo bliskie, czego dowodem jest m.in. teledysk „Do góry”, dlatego nie mogliśmy się oprzeć propozycji Biblioteki Pedagogicznej – mówi Krzysztof Kowalczyk, kierownik DDP.
Czytaniu towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego wprowadzającego w świat starożytnego Rzymu oraz quiz dotyczący przeczytanych fragmentów powieści. – Chcieliśmy sprawdzić na ile uważnie młodzież słuchała i co zrozumiała z zaprezentowanych urywków „Quo vadis” – dodaje Anna Żarów.
Zainteresowani mogli również obejrzeć wystawę poświęconą twórczości Henryka Sienkiewicza.