W janowskim sanktuarium świętowano rocznicę koronacji i regionalne rolnicze dożynki.
W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Janowie Lubelskim mieszkańcy miasta oraz liczni pielgrzymi i rolnicy dziękowali za rocznicę koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej oraz za tegoroczne plony. Uroczystościom jubileuszowym i odpustowym przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Świętowanie rozpoczęło się już dnia poprzedniego przybyciem pielgrzymów z diecezji lubelskiej, zamojsko-lubaczowskiej i sandomierskiej. Najważniejszym momentem była Eucharystia, podczas której z pątnikami i mieszkańcami miasta modlił się bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Po Mszy św. przybyli mogli obejrzeć program słowno-muzyczny na temat 1050. rocznicy chrztu Polski i wspólnie modlić się na różańcu. Dzień zakończyła Pasterka Maryjna o północy.
Centralne uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się 8 września korowodem dożynkowym. Zebranych powitał ks. Jacek Staszak, kustosz sanktuarium i dziekan Kapituły Janowskiej, a rolnicy, przynosząc wieńce, dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Sumę odpustową poprowadził bp Nitkiewicz, a koncelebrowali kapłani z dekanatu i duchowni przybyli wraz z pątnikami na uroczystość. W Eucharystii wzięli udział kanonicy powołanej rok temu Kapituły Janowskiej. Uczestniczyło w niej wielu pielgrzymów pieszych i mieszkańcy Janowa Lubelskiego oraz okolic. Licznie zgromadzili się rolnicy, a także włodarze miasta i powiatu oraz przedstawiciel parlamentu.
Podczas homilii bp Nitkiewicz zachęcił do tego, aby w historii zbawienia oraz w codziennym życiu zobaczyć oblicze miłującego Boga. - Szukamy często rzeczy i zjawisk niezwykłych, wprawiających w zachwyt, w uniesienie. Bóg tymczasem mówi do nas ludzkim językiem, objawia się w codzienności, w darze życia. Starajmy się dostrzec Jego obecność, Jego bliskość, Jego działanie pełne miłosierdzia. Dostrzec i zaufać, bo wówczas nasza wiara stanie się żywa i będzie przynosiła owoce, tak, jak wiara Maryi - wskazywał biskup.
Kaznodzieja mówił także o szacunku dla życia. Podkreślił, że bez względu na biologiczne stadium życia i społeczne usytuowanie człowieka, ma on zawsze taką samą godność i bezcenną wartość, których nie można lekceważyć.
Zwieńczeniem modlitwy była procesja po placu Maryjnym.
Po Sumie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablic z nazwiskami wszystkich księży proboszczów posługujących w janowskiej parafii od początku jej istnienia w Białej i Janowie Lubelskim oraz tablicy upamiętniającej powstanie miejscowej kapituły i kolegiaty. Jednocześnie biskup ordynariusz powiększył kapitułę, mianując nowych kanoników. Kanonikiem gremialnym Kapituły Janowskiej został rektor sandomierskiego Seminarium Duchownego ks. Rafał Kułaga, a kanonikami honorowymi - misjonarz w Ekwadorze ks. Wiesław Podgórski oraz proboszcz parafii Turbia ks. Grzegorz Miszczak. Na przestrzeni roku dołączyli do grona kapituły jako kanonicy gremialni ks. Marek Kozera i ks. Dariusz Kowalski oraz kanonicy honorowi ks. Jacek Beksiński, ks. Andrzej Kołcz, ks. Józef Sałek i ks. Tomasz Weryński.