Czy w Nisku znowu zaiskrzy?

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku chce odzyskać miano najlepszej szkoły zawodowej na Podkarpaciu.

Tak przynajmniej twierdzi nowy dyrektor tej szkoły Wacław Piędel. RCEZ, dawniej elektryk, jest największą placówką oświatową w niżańskim powiecie. Obecnie ponad 500 uczniów zdobywa tutaj zawód elektryka, mechatronika, elektronika, informatyka, geodety, specjalisty ds. turystyki, ekonomisty, fryzjera, piekarza, cukiernika. Jest też liceum ogólnokształcące dla dorosłych.  

Od przyszłego roku szkolnego Wacław Piędel zamierza też wprowadzić nowy kierunek kształcenia – linie kablowe i napowietrzne. Żadna szkoła zawodowa w Polsce nie kształci jeszcze uczniów w takiej specjalności a rynek pracy jest duży. Od ubiegłego roku szkolnego w RCEZ naukę pobiera także 49 uczniów z Ukrainy, w większości mają oni polskie korzenie. Mogłoby więcej, ale brak już miejsc w szkolnym internacie.

– Moim podstawowym celem jaki sobie założyłem kandydując na dyrektora, było odzyskanie przez szkołę miana najlepszej, zawodowej placówki oświatowej na Podkarpaciu. Pięć, sześć lat temu nie tylko wyróżnialiśmy się wynikami w nauce w województwie, ale też byliśmy w czołówce w kraju. Pragę także unowocześnić pracownie, zmienić wygląd szkoły zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz oraz jej otoczenie, czyli pobudować parkingi i chodniki. Niektóre z nich pamiętają jeszcze lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku – wylicza dyrektor.

Wacławowi Piędlowi marzy się też wielofunkcyjne boisko oraz z prawdziwego zdarzenia kuchnia. Starostwo powiatowe jest przychylne tym zamierzeniom. Dyrektor zamierza w tym celu pozyskać unijne pieniądze. Zacieśnił także współpracę z Stowarzyszeniem Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół RCEZ, które obecnie realizuje projekt „Czas na rower” pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wacław Piędel zna RCEZ od podszewki, ponieważ jako nauczyciel pracował w nim przez 38 lat. Co może szkole przywrócić jej dawną świetność?

– Przede wszystkim musimy poprawić wyniki matury i egzaminów zawodowych. Więcej uczniów powinno również brać udział w różnorakich konkursach i olimpiadach – dodaje dyrektor.

Nowymi wicedyrektorami RCEZ zostali Anna Brak i Andrzej Habigier, a kierownikiem kształcenia praktycznego – Bartłomiej Winogrodzki.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: