Młodzi ludzie otrzymają praktyczne wskazówki, jak się poruszać po europejskim rynku pracy.
Dwa duże projekty realizuje w tym roku szkolnym Zespół Szkół w Jeżowem. Pierwszy z nich to „Kształcenie zawodowe kluczem do sukcesu” a dotyczy poprawy jakości kształcenia zawodowego i dostosowania go do rynku pracy oraz wzbogacenia oferty edukacyjnej szkoły.
– Obejmuje on zakup wyposażenia, doradztwo, kursy, zajęcia, wyjazdy i staże dla 68 uczniów oraz szkolenia dla 5 nauczycieli. Projekt potrwa do końca października 2019 r. Dzięki projektowi zostanie między innymi zintensyfikowana współpraca z zakładami pracy (poprzez staże), oferta edukacyjna będzie dostosowana do potrzeb rynku pracy (kursy zawodowe dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli), poza tym szkoła zostanie znacząco doposażona w sprzęt i pomoce naukowe – wyjaśnia Ryszard Mścisz, nauczyciel w Zespole Szkół w Jeżowem.
Drugi zaś projekt związany jest z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencją Programu „Erasmus +”. ZS w Jeżowem będzie uczestniczył w projekcie opartym na współpracy szkół. Po polsku jego nazwa brzmi: „Nić Ariadny – jak wybrać najlepszą drogę z europejskiego labiryntu wielorakich możliwości kształcenia”. Projekt ten zakończy się pod koniec listopada 2018 r. a poza jeżowską szkołą biorą w nim udział również placówki oświatowe z Węgier, Niemiec i Łotwy. Podsumowujące pracę nad projektem międzynarodowe spotkanie odbędzie się w Belgii. Realizacja „Nici Ariadny” zacznie się od wrześniowego spotkania koordynatorów. Później zaś, w szkołach zlokalizowanych w czterech krajach, spotkają się sami uczestnicy projektu. W Zespole Szkół w Jeżowem zaplanowane jest ono na wrzesień 2017 r.
– Projekt ten ma na celu podniesienie świadomości wśród uczniów, co do znaczenia wspólnego europejskiego szkolenia na rynku pracy. Końcowym jego efektem będzie strona internetowa, na której młodzież będzie mogła znaleźć informacje odnośnie tego, jakich umiejętności i kwalifikacji potrzebują pracodawcy w poszczególnych krajach. Znajdą się tam także kontakty do potencjalnych pracodawców, biur pośrednictwa pracy i cenne wskazówki, jak skutecznie ubiegać się o zatrudnienie – dodał Ryszard Mścisz. Rezultaty pracy nad projektem zostaną przedstawione posłom Parlamentu Europejskiego w Brukseli.