Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kolejne laury

Zofia Wydro z Zespołu Obrzędowego "Lasowiaczki" znowu znalazła się na podium.

Tym razem stanęła na najwyższym stopniu, zdobywając pierwsze miejsce w Turnieju Muzyków Prawdziwych, zorganizowanym przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Członkini „Lasowiaczek”, zespołu działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim, okazała się najlepsza w kategorii solistów wokalistów.

– Nie mogłam uwierzyć, kiedy usłyszałam werdykt – mówi pani Zofia. – Wystąpiło tutaj wielu znakomitych artystów, o dużych umiejętnościach i doświadczeniu, a to mnie przyznano pierwsze miejsce. To dla mnie ogromne wyróżnienie.

Laureatka przygotowała trzy stare śpiwki lasowiackie, które – jak się okazało – podbiły serca jury, w którym zasiadali: Agata Harz – śpiewaczka, orientalistka, Bogdan Matławski – kulturoznawca, etnomuzykolog, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Krzysztof Trebunia-Tutka – muzyk, kompozytor, juror w wielu konkursach i festiwalach, znany propagator kultury Podhala.

Komisję konkursową ujął także występ całego zespołu, który zaprezentował się w składzie: Kazimiera Malinowska, Agnieszka Solarska, Aleksandra Solarska, Barbara Sroczyńska, Zofia Wydro oraz Ewa Ziętek. I chociaż baranowskie śpiewaczki nie zajęły premiowanego miejsca, jednak usłyszały wiele słów uznania od jury i organizatorów, a ze strony publiczności otrzymały rzęsiste brawa.

Kolejne laury   Szczęśliwa laureatka Archiwum MGOK w Baranowie Sandomierskim

„Lasowiaczki” po raz pierwszy uczestniczyły w szczecińskim turnieju, który w tym roku miał swoją drugą edycję. Występując podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, zwróciły uwagę organizatorów szczecińskiego konkursu, którzy zaprosili je do udziału w nim. Wyjazd baranowskiego zespołu nie był jednak pewien – jak to zwykle bywa, na przeszkodzie stanął brak pieniędzy. „Lasowiaczki” zwróciły się zatem z prośbą o wsparcie do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu oraz Urzędu Gminy w Baranowie Sandomierskim, które stanęły na wysokości zadania i panie mogły wyjechać do Szczecina.

Idea Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie zrodziła się w 2014 r., po sukcesie projektu „Będzie cymbalistów wielu”, który zachęcił do spotkań wykonawców propagujących kulturę ludową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama