Rocznica powstania Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" i działalności Katolickiego Domu Kultury "Arka".
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się sobotnim koncertem jubileuszowym wystawionym w siedzibie Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. Św. Jadwigi Królowej w Racławicach. To właśnie tam dla lokalnej społeczności zaprezentowano bogaty program artystyczny.
W niedzielę biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Stanisława w Racławicach koncelebrowanej przez kapłanów współpracujących z zespołem i księży dekanalnych, podczas której dziękowano za lata działalności i pracę wychowawczo-kulturalną Zespołu Racławice i Domu Katolickiego „Arka”. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: dzieci, młodzież, wychowawcy i pracownicy wraz z przybyłymi absolwentami i dużym gronem przyjaciół i sympatyków.
- Powstanie Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" oraz Katolickiego Domu Kultury "Arka" im. św. Jadwigi Królowej było spełnieniem pragnień i ambicji różnych ludzi żyjących na ziemi podkarpackiej oraz w Diecezji Sandomierskiej. Stało się także drogą do realizacji marzeń utalentowanych dzieci i młodzieży. Pielęgnowaliście moi drodzy tradycję i propagowaliście to, co piękne, wartościowe, pozytywne – mówił bp K. Nitkiewicz podczas homilii.
- To wszystko przypomina budowanie wieży, o której mówi dzisiejsza Ewangelia. Innej jednak, niż biblijna wieża Babel, czy budowle będące wyrazem ludzkiej pychy, samoubóstwienia człowieka. Natomiast Dom Katolicki oraz działający przy nim zespół prowadził do Boga i wokół Niego budował wspólnotę ludzką, także w wymiarze międzynarodowym. Nie jest to wcale takie powszechne, bo często my Polacy, a zarazem katolicy gromadzimy się wokół tych samych symboli i wartości, a zwracamy się przeciwko Bogu i przeciwko sobie nawzajem. Próbujemy wygasić nasze kompleksy, zadając ból innym. Tutaj w Nisku – Racławicach było i jest inaczej. Dlatego można powiedzieć, że przez waszą działalność troszczyliście się nie tylko o teraźniejszość i najbliższą przyszłość, ale pomagaliście w budowaniu wieczności – podkreślał ordynariusz sandomierski.
- Nie była to droga usłana różami i trzeba uznać z pokorą, że pewne kalkulacje okazały się błędne, że czasami ludzkie słabości brały górę. A co powiedzieć o tych, którzy wykorzystali zespół do własnych celów, a potem o nim zapomnieli? Może stanowi to jakąś drogę oczyszczenia, za którą również należy podziękować Bogu. Dzieło jest bowiem znaczące i godne wspierania zarówno przez Kościół, co czynimy w miarę naszych możliwości, jak i przez władze świeckie oraz przez inne osoby, czy instytucje – mówił biskup.
Następnie Gala Jubileuszowa odbyła się na scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Dyrektor „Arki” dr Ewa Sęk powiedziała, że Bogu należy dziękować za lata pracy z młodzieżą i dorosłymi oraz za sukcesy, jakie odnosił zespół.
Zespół zaprezentował tańce współczesne ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas koncertu wystąpiły wszystkie grupy taneczne, od najmłodszych dzieciaków po absolwentów. Poszczególne sekcje najpierw zaprezentowały tańce współczesne oraz inscenizacje popularnych zabaw dziecięcych. W drugiej części Zespół Racławice przedstawił zebranej publiczności ludowe tańce tradycyjne w terenu Rzeszowszczyzny oraz polskie tańce historyczne i narodowe.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” został reaktywowany w 1986 r., kiedy to na zebraniu Rady Społecznej Klubu Młodzieży i Dzieci z Racławic wraz z przedstawicielami Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz Rejonowego Ośrodka Kultury w Nisku powołano Zespół Pieśni i Tańca. Wraz z utworzeniem Katolickiego Domu Kultury "Arka" 31 sierpnia 1996 roku zmienił się profil „Racławic”. Jego ambicją stało się zaprezentowanie kultury polskiej na arenie międzynarodowej.
Do najbardziej rozwiniętych form działalności Katolickiego Domu Kultury „Arka” należy: Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, Koło Plastyczne (w ramach którego odbywa się również nauka haftów, robienie koronek). W „Arce” odbywają się też liczne wernisaże, „Wieczory z Muzą" (wieczór z poezja, różnego rodzaju pieśnią, nawet operową), wykłady, prelekcje, przedstawienia, wernisaże. KDK „Arka” jest tez organizatorem Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” przeznaczonego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Diecezji Sandomierskiej.