W Sandomierzu odbyło się spotkanie katechetyczne na rozpoczęcie roku szkolno-formacyjnego.
Przed rozpoczęciem nowego roku katechetyczno-formacyjnego 2016/2017 w Sandomierzu odbyła się kongregacja dla katechetów świeckich, osób zakonnych i księży uczących religii. Spotkanie rozpoczęła wspólna Eucharystia w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Podczas homilii ks. Marcin Hanus, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego wskazał na wyzwania współczesnej katechezy oraz na zadania ewangelizacyjne i wychowawcze katechetów.
Druga część katechetycznego spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury. - Katecheza jest drogą prowadzącą ku Chrystusowi, aby uznać w Nim jedynego Pana i Mistrza. Dlatego katecheta i katechizowany muszą stale składać swoje wyznanie wiary. Potrzeba, żeby było ono nieustannie ponawiane, a Chrystusowa tożsamość pogłębiana. W ten sposób stajemy się mocniejsi w wierze i bardziej czytelni. Jako chrześcijanie mamy być przecież dostrzegalni nawet pośród największych ciemności tego świata - mówił bp K. Nitkiewicz na początku spotkania.
- Taką czytelność zapewnia nam w pierwszej kolejności miłość, miłosierdzie, wyrażane przez konkretne uczynki. Musimy oczywiście zacząć od samych siebie. Ktoś powie, że poświęca wiele sił na przygotowanie i przeprowadzenie katechezy. Tak powinno być. Jednak jak mówi Matka Teresa z Kalkuty, która jutro zostanie kanonizowana, dużo zależy od tego ile miłości jest w tym, co dajemy drugiej osobie, w tym wypadku uczniom - dodawał biskup.
- Katecheza ma wyzwalać w katechizowanym pragnienie czynienia dobra, powinna prowokować dobre uczynki. Jeśli w procesie edukacyjnym dużą rolę odgrywają sprawdziany, ćwiczenia, to takim sprawdzianem skuteczności katechezy jest zaangażowanie w parafialne grupy Caritas, w wolontariat, czy uczestnictwo w różnych inicjatywach mających na celu dobro wspólne - wskazywał pasterz diecezji.
- Obserwuję nieraz przy okazji odwiedzin parafii, jak młodzi, szczególnie przygotowujący się do bierzmowania, przychodzą do zakrystii po wpis, potwierdzający ich uczestnictwo we Mszy św., w nabożeństwie. Osobiście bardziej bym się cieszył, żeby młody człowiek uczestniczący w katechezie mógł wykazać się jednocześnie konkretnymi uczynki miłości wobec potrzebujących, chorych, starszych. Żeby jej wykonywał sam, a także wespół z katechetą, z rówieśnikami, we wspólnocie. Te uczynki kształtują skuteczniej, niż różne pobożnościowe praktyki z których naturalnie nie można rezygnować, ale mam wrażenie, że czasami kierujemy się minimalizmem. Tymczasem przez chrzest zostaliśmy powołani do wielkich rzeczy i katecheza powinno nam to uświadamiać - wskazywał ordynariusz sandomierski. Biskup K. Nitkiewicz zapowiedział także, że podczas rozpoczynającej się kolejnej serii wizytacji kanonicznych parafii, będzie hospitował zajęcia prowadzone przez katechetów. Podziękował jednocześnie za ich zaangażowanie w Światowe Dni Młodzieży.
Wykład katechetyczny dr Elżbiety Młyńskiej ks. Tomasz Lis /Foto Gość Następnie uczestnicy spotkania mogli wysłuchać referatu dr Elżbiety Młyńskiej na temat: „Współczesne malarstwo jako pomocnicze źródło treści katechezy”.
Podczas spotkania szczególne podziękowania za zaangażowanie w działania katechetyczne złożono katechetom: Jolancie Sygnietowskiej, Teresie Szustak, Grażynie Ufniarz i ks. Adamowi Lechwarowi.
Po czym nastąpiła część informacyjna kongregacji katechetycznej poruszająca sprawy zagadnień dydaktycznych oraz rozpoczynającego się roku katechetycznego i inicjatyw duszpasterskich.