Ponad tysiąc uczniów rozpocznie dziś naukę w katolickich szkołach diecezji sandomierskiej.
Najważniejsi są uczniowie
Dzień otwarty w Stalowowolskim "katoliku" Archiwum szkoły Gimnazjum Katolickie im. bł. ks. J. Popiełuszki w Stalowej Woli istnieje od 1 września 2008 r. Obecnie uczęszcza do szkoły 380 uczniów uczących się w 16 oddziałach. Do klasy pierwszej zostało w tym roku przyjętych 124 uczniów. Jest więc to największa edukacyjna placówka w naszej diecezji. Uczęszcza do niej młodzież nie tylko ze Stalowej Woli, ale również z okolicznych miejscowości. - W szkole najważniejsi są ludzie. Uczniowie stalowowolskiego „katolika” to młodzi ludzie, którzy pozornie niczym się nie wyróżniają. A jednak…
Z pewnością, to co ich wyróżnia, to troska o integralny czyli całościowy rozwój swojej osobowości. To właśnie jest zasada, na podstawie której działa każda szkoła katolicka: równomierna troska o przekazywanie wiedzy, kształtowanie postaw i rozwój duchowy – podkreśla ks. Tomasz Orzeł, dyrektor szkoły. Ubiegły rok szkolny, jak również wcześniejsze lata, był bogaty również w sukcesy edukacyjne. Uczniowie stalowowolskiego „katolika” osiągnęli znaczące wyniki w konkursach przedmiotowych, literackich czy też w dziedzinie sportu. W ubiegłym roku dziedzinami, w których młodzież odnosiła sukcesy były m.in.: geografia, chemia, matematyka.
Popularność stalowowolskiego katolika to efekt dobrej pracy personelu, który z jednej strony stawia wymagania a z drugiej jest gotowy na wszechstronna pomoc uczniom i och rodzicom. - Przy obecnym kryzysie wartości rodzinnych dzisiaj często szkoła jest jedynym miejscem, gdzie młody człowiek może uczyć się zasad, przestrzegania granic, szacunku dla drugiego człowieka. Często wiąże się to z ogromnym wysiłkiem nauczycieli i wychowawców i samego nastolatka. Zawsze jednak wydaje owoce jeśli jest połączone ze zrozumieniem i współpracą ze strony rodziców – opowiada ks. Michał Szawan, wice dyrektor placówki. - Przed nami zapowiedzi reformy systemu edukacji. Czy gimnazjum przekształci się liceum czy raczej w szkołę podstawową trudno dzisiaj powiedzieć – dodaje ksiądz dyrektor.
Z duchem czasu
Katolicka Szkoła Podstawowa w Ostrowcu Świętokrzyskim ks. Tomasz Lis /Foto Gość W ostrowieckim liceum katolickim wprowadzono dwa nowe kierunki: humanistyczno-medialny z elementami dziennikarstwa oraz humanistyczno-prawny. Wprowadzone nowe przedmioty i rozszerzenia niektórych zajęć edukacyjnych mają młodych przygotować do podjęcia specjalistycznych studiów w przyszłości. Do9 funkcjonującego od 2015 r. liceum dołączyły w 2012 roku klasy gimnazjalne. – Naprawdę nie mamy żadnych zastrzeżeń do szkoły. Począwszy od budynku, przez wyposażenie, kadra i podejście do ucznia jest naprawdę spoko. Kadra ma nastawienie na ucznia jako dobrego człowieka co przekłada się na bardzo dobre relacje między nauczycielami a uczniami. Szkoła niby taka jak inne a jednak inna, lepsza – podkreśla pani Joanna mama jednego z gimnazjalistów.
- To prawda, naprawdę szkoła na wysokim poziomie. Dużo czasu nauczyciele poświęcają dzieciom, pomagają w odrabianiu zajęć. Cieszę się, że mój syn tam chodzi – dodaje Agnieszka, mama kolejnego ucznia. – Jako szkole katolickiej zależy nam na wynikach dydaktycznych, ale ważnym rysem działalności naszej placówki jest jej duchowy charakter i zwrócenie szczególnej uwagi na wychowawcze i opiekuńcze obowiązki szkoły. Zabiegamy o młodzież, która chce budować swoją przyszłość w oparciu o wartości promowane przez szkołę katolicką. Nasza misją jest także wyjście do młodzieży ubogiej. Chcemy stworzyć szansę godnej, bezpłatnej edukacji dla młodzieży o szczególnych potrzebach wynikających z jej przekonań ale również dla tych, których sytuacja jest trudna i wymaga duchowego i wychowawczego wsparcia – podkreśla ks. Krzysztof Mikulski, dyrektor szkoły.
Bardzo znaną i często wybieraną przez rodziców dla najmłodszych jest Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa prowadzona przez siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi. Jak podkreślają siostry wychowanie i kształcenie jest oparte na chrześcijańskim systemie wartości a szkoła stwarza warunki do harmonijnego rozwoju różnych dziedzin osobowości wychowanków.