Nowy numer 13/2024 Archiwum

Miejsce ukojenia bólu

W Ostrowcu Świętokrzyskim na cmentarzu komunalnym powstał Grób Dziecka Utraconego.

Mogiła powstała staraniem organizacji promujących obronę życia, miejscowych duszpasterzy oraz władz samorządowych. Poświęcenie mogiły na ostrowieckim cmentarzu poprzedziła wspólna modlitwa kościele Matki Bożej Saletyńskiej za dzieci zmarłe przed narodzeniem oraz w intencji ich rodzin. Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów z Dekanatu Ostrowieckiego przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Obecny był prezydent miasta Jarosław Górczyński, osoby zaangażowane w poradnictwo rodzinne, przedstawiciele Kościoła Domowego, Rycerze Kolumba oraz wielu mieszkańców miasta. Podczas homilii biskup powiedział, że bez względu na tragizm sytuacji w jakiej może znaleźć się człowiek, wiara w Boga otwiera przed nim nowe perspektywy. Tak było w życiu patronki dnia św. Moniki i podobnie dzieje się w przypadku utraty dziecka, gdyż Bóg zawieść nie może – Tej wierze powinny towarzyszyć konkretne gesty i działania w stosunku do osób przeżywających bolesne doświadczenie. Mamy płakać z płaczącymi i być dla nich wsparciem. Grób dziecka utraconego jest nie tylko miejscem godnego pochówku, który należy się każdemu człowiekowi ale i znakiem miłosierdzia wobec jego rodziców i najbliższych – mówił bp Nitkiewicz.

Po zakończeniu Mszy św. biskup poświęcił na cmentarzu komunalnym Grób Dziecka Utraconego. Mogiła znajduje się w centralnej części ostrowieckiej nekropolii przy kaplicy cmentarnej.

- Przygotowując młodych do sakramentu małżeństwa wielokrotnie widziałam ten blask w oczach i uśmiech, gdy rozmawiamy o powołaniu do bycia tatą i mamą, gdy mówimy o pięknej miłości i odpowiedzialności rodzicielskiej. Życie jednak pokazuje, że obok szczęśliwych rodziców jest też wiele osób przeżywających ból po stracie nienarodzonego dziecka. Niektórzy nie mieli nawet możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Różnie radzą sobie z taką stratą. Potrzeba miejsca, w którym będą mogli popłakać, pomodlić się, zapalić świeczkę. Doznają tam ukojenia bólu po stracie dziecka, zawierzając wszystko Miłosiernemu Bogu – mówiła Elżbieta Helicka, psycholog i doradca życia rodzinnego.

Miejsce ukojenia bólu   Wspólna modlitwa za dzieci nienarodzone ks. Tomasz Lis /Foto Gość Miejsce ukojenia bólu   Mogiłę poświęcił bp K. Nitkiewicz ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy