Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nieco gorzkie gody

Półwiecze powstania obchodziły Rodzinne Ogrody Działkowe "Związkowiec" w Tarnobrzegu.

– Świętujemy dzisiaj złoty jubileusz RDO „Związkowiec” oraz 35-lecie Polskiego Związku Działkowców. Zamierzamy świętować, jak zawsze, radośnie, ze śpiewem i tańcami – mówił Aleksander Gruca, prezes RDO „Związkowiec”.

Ale bynajmniej nie było to tak radosne święto, jak przystało, gdyż cieniem położyły się plany budowy drogi obwodowej, która będzie częściowo przechodzić przez ogrody.

– Wszystko wskazuje na to, że zostanie zlikwidowanych 25 działek. Ponadto będziemy musieli znaleźć nowe miejsce dla wiaty i placu zabaw dla dzieci, gdyż tu, gdzie stoją obecnie, będzie przebiegać droga – informował A. Gruca. – Ale, póki co, jeszcze wszystko stoi i nie ma co dywagować, jeśli nie została postawiona ostateczna kropka. Może jeszcze nie wszystko stracone.

Uroczystość była również okazją do uhonorowania zasłużonych i długoletnich działkowców. Na wniosek RDO „Związkowiec” Prezydium Krajowej Rady PZD postanowiło złotą odznaką „Zasłużonego działkowca” nagrodzić: Kazimierę Mortkę, Franciszka Ożoga, Stanisława Rosoła, Annę Suropek-Stalę oraz Bożenę Tarkowską. Wręczone zostały ponadto srebrne i brązowe odznaki oraz okolicznościowe medale 50-lecia za promowanie ogrodu w różnego rodzaju konkursach i szczególną dbałość o swoje działki. Medale i odznaczenia wręczył wiceprezes Okręgowego Zarządu Podkarpackiego PZD Jan Lis.

– Jubileusze skłaniają do wspomnień. Pierwszym ogrodem pracowniczym był „Siarkopol”. Jego powstanie było odpowiedzią na potrzeby pracowników Kopalń „Machów” oraz „Jeziorko” – zaznaczył w swoim przemówieniu A. Gruca. – W 1966 r. przy wielu innych drobnych zakładach powstały ogrody, które przyjęły wspólną nazwę „Związkowiec”. W obecnych granicach nasz ogród funkcjonuje od 1976 r. Dzisiejszy jego obraz to efekt ogromu pracy włożonej przez działkowców i kolejne zarządy. Wspólnymi siłami przez 10 lat budowaliśmy wiatę, miejsce dzisiejszej uroczystości i wielu spotkań. Trzy lata temu natomiast odbudowaliśmy nasz Dom Działkowca, zniszczony przez pożar wywołany podpaleniem.

RDO „Związkowiec” powstał jako działki pracownicze. Z upływem czasu coraz większe grono działkowców przestawiało się z uprawy warzyw i owoców na rekreację. Wielu stara się nadal łączyć funkcję wypoczynkową z uprawami. Ogrody zajmują powierzchnię ponad 15 hektarów, w tym użytkowej 13, na której funkcjonuje obecnie 410 działek.

W 2014 roku „Związkowiec” został nagrodzony mianem wzorowego ogrodu na Podkarpaciu.

Członkowie „Związkowca” nie skupią się tylko na pielęgnacji swoich ogrodów, ale wychodzą naprzeciw tarnobrzeskiej społeczności. Współpracują m.in. z Warsztatami Terapii Zajęciowej, działającymi przy miejscowym Kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które podczas jubileuszowej uroczystości reprezentowała Zofia Trochimowicz-Warga, prezes tarnobrzeskiego koła, oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, czyli popularnym „Rolnikiem”, reprezentowanym przez Marka Szczytyńskiego, dyrektora placówki.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, miejskich instytucji i służb, radni oraz prezesi zaprzyjaźnionych innych tarnobrzeskich ogrodów działkowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama