Nowy numer 37/2021 Archiwum

Uśmiechnięte tornistry

Sandomierska Caritas przygotowała plecaki i tornistry dla 1000 uczniów.

– Caritas diecezji sandomierskiej po raz pierwszy włączyła się do akcji organizowanej przez Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów” – informuje Sylwia Domoradzka, koordynująca program. – Końcem maja, początkiem czerwca zwróciliśmy się do wszystkich parafii naszej diecezji z propozycją uczestnictwa w projekcie. Prosiliśmy księży proboszczów o wytypowanie – w porozumieniu ze szkołami, radami parafialnymi, kołami Caritas – dzieci, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Na apel odpowiedziało 66 parafii, głównie z mniejszych miejscowości, chociaż nie brakuje również wspólnot z największych miast, takich, jak np. Ostrowiec Świętokrzyski czy Tarnobrzeg. – Zgłosiliśmy dzieci. Są to stali bywalcy świetlicy działającej przy naszej parafii – wyjaśnia Tomasz Skulski z parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu. – Podaliśmy również dokładniejsze dane, tak, by nie było żadnych zastrzeżeń. Wnioskowaliśmy ponadto o dwa komplety książek dla ucznia VI klasy szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum.

Uśmiechnięte tornistry   Plecak z podręcznikami Marta Woynarowska /Foto Gość Caritas diecezjalna, dzięki współpracy Caritas Polska z kilkoma wydawnictwami, otrzyma komplet podręczników szkolnych dla uczniów klas VI szkół podstawowych oraz III gimnazjów, którzy nie zostali objęci ministerialnym programem darmowych książek. – Są to uczniowie, którzy zostali zgłoszeni przez parafie w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” – dodaje S. Domoradzka.

Tornistry oraz plecaki kupione przez Caritas zostały dostosowane do 4 grup wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I–III oraz IV–VI szkół podstawowych i gimnazjaliści. – Ponadto różnią się również kolorystyką – inna jest dla dziewcząt, inna dla chłopców – wyjaśnia koordynatorka projektu.

Zakup tornistrów został sfinansowany z pieniędzy pochodzących z 1 proc. przekazanego przez podatników.

W gestii poszczególnych parafii pozostało zgromadzenie wyprawki, na którą miałyby się złożyć piórniki wyposażeniem, zestawy kredek, flamastrów, zeszyty, bloki rysunkowe oraz techniczne, kalkulatory itp. Stąd przez cały lipiec i sierpień głoszony był apel z prośbą do wiernych o wsparcie akcji.

Oficjalne przekazanie plecaków odbędzie się w obecności biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza 24 sierpnia o godz. 11 w Domu Katolickim w Sandomierzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama