Nowy numer 21/2018 Archiwum

Magiczna sprawa

Chcą pomóc choremu mieszkańcowi Niska.

29 - letni Piotr Zaleśny, bo o niego właśnie chodzi, zmaga się z włóknieniem szpiku kostnego, chorobą ludzi raczej w starszym wieku. Jedyną szansą dla niego na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od nie spokrewnionego z nim dawcy. - Syn od pięciu lat leczony był z powodu silnych bólów głowy oraz karku. W końcu lekarz rodzimy skierował go reumatologa, ten zaś popatrzył na wyniki i odesłał do hematologa do Lublina. Ten od razu skierował go do specjalistycznego szpitala w Rzeszowie. Badania wykazały włóknienie szpiku. Był maj tego roku - mówi tato Piotra, Mieczysław Zaleśny.

Obecnie pan Piotr przebywa w domu i czeka na kolejną transfuzję krwi. Był za słaby, by zjawić się na konferencję prasową w Urzędzie Gminy i Miasta w Nisku. Samorząd bowiem, razem z Fundacją DKMS organizują podczas Święta Chleba (ostatni weekend sierpnia) akcję rejestracji dawców szpiku kostnego, która będzie przebiegać pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych”. Burmistrz Niska Julian Ozimek objął nad nią honorowy patronat i zapewnił, iż nie będzie ona jednorazowa.

Pan Mariusz uratował życie jednorocznemu chłopcu   Dawcy szpiku
Pan Mariusz uratował życie jednorocznemu chłopcu
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad milion potencjalnych dawców szpiku kostnego. W samym Nisku jest ich 614, w tym 4 rzeczywistych (oddali szpik). Polscy są bardzo odpowiedzialni podpisując zobowiązanie do ewentualnego oddania szpiku. Aż 80 proc. nie rezygnuje, gdy zadzwoni telefon. W USA wskaźnik ten jest o połowę niższy - powiedział Grzegorz Zwierzchowski, koordynator ds. rekrutacji dawców z Fundacja DKMS.

Na konferencji prasowej obecny był też Mariusz Habiger, który półtora roku temu podarował swoje komórki macierzyste jednorocznemu dziecku. Chłopczyk jest zdrowy i dobrze się rozwija. Pan Mariusz ma nadzieję, iż w marcu 2017 r., gdy minie dwuletni okres karencji, będzie mógł osobiście poznać malca.

 - Sam mam kilkuletnia siostrę. I patrząc tylko z tej perspektywy, to było coś wielkiego, magicznego. Zachęcam wszystkich, by się nie bali i nie wahali. Spotkało mnie szczęście, że mogłem coś takiego zrobić dla drugiego człowieka - powiedział pan Mariusz.

Konferencja prasowa w UGiM Nisko   Dawcy szpiku
Konferencja prasowa w UGiM Nisko
Andrzej Capiga /Foto Gość
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się 27 i 28 sierpnia w PSP nr 1 w Nisku.

 

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma