Nowy numer 42/2020 Archiwum

Kaszowi mocarze

Święto kaszy w Janowie Lubelskim.

„Gryczaki 2016” to wydarzenie kulturalne o charakterze promocyjno - wystawienniczym, któremu towarzyszy kiermasz produktów regionalnych. To także dwudniowe święto kaszy i liczne degustacje potraw regionalnych, w tym przede wszystkim gryczaków, jaglaków, pierogów z kaszą, babeczek, serów podsuszanych, smalcu, miodów, karpia z kopciuchy oraz nalewek, z żurawinówką na czele. Odbywają się także liczne konkursy na przykład kaszowych mocarzy, ubijania masła na chrzanowym liściu, Kaszowy Kopciuszek czy o najładniejszą posesję i zagrodę, aby wymienić tylko te najbardziej popularne.

- Ideą festiwalu jest przede wszystkim upowszechnianie kultury regionu. Do Janowa przyjechali smakosze tradycyjnej kuchni pragnący skosztować regionalnych produktów. Poza kulinarnymi pokazami, na uczestników „Gryczaków” czeka moc atrakcji związanych z występami muzycznymi i konkursami - powiedziała Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim. A wśród tegorocznych atrakcji był na przykład pokaz grillowania w wykonaniu mistrza Polski Mariusza Nowickiego oraz prezentacja kuchni „Fusion”.

Gryczaki 2016   Gryczaki 2016
Degustacja regionalnych produków
Andrzej Capiga /Foto Gość

Od wielu lat nieodłącznym elementem „Gryczaków” jest też „Ekolandia”, czyli kraina zabawy dla najmłodszych. Tam na dzieci czekał między innymi quiz wiedzy ekologicznej, warsztaty plastyczne "Eko Anioł”, podczas których za zadanie miały zrobić i ozdobić własne skrzydła oraz plener malarski pt. „Przyroda która nas otacza”.

Organizatorami  tegorocznych „Gryczaków” są Janowski Ośrodek Kultury, gmina Janów Lubelski i Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama