Nowy numer 43/2020 Archiwum

Początkujący święty

Jerzy Trela podczas występu w Stalowej Woli.

W klasztorze braci mniejszych kapucynów ten słynny krakowski teatralny i filmowy aktor, związany z teatrem „Starym”, wystąpił w przedstawieniu pt. „ Zostań świętym”. Towarzyszyli mu Ewa Warta – Śmietana (sopran) oraz Robert Grudzień (organy). Cały cykl koncertów w rozwadowskim klasztorze, od lipca do końca sierpnia, przebiega  pod hasłem „Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć” a poświęcony jest 1050. rocznicy chrztu Polski. – Nad  imprezą unosi się duch tego wielkiego jubileuszu. To najważniejsza data w naszej historii. W roku 966 wszystko się zaczęło: chrześcijaństwo, naród i państwo polskie – wyjaśnia Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

Tym razem bohaterami koncertu byli św. Faustyna i św. Jan Paweł II, do których tak wiele razy odnosił się papież Franciszek podczas ŚDM w Krakowie. – Będziemy w nim nawiązywać do twórczości poetyckiej Karola Wojtyły a pieśni sakralne wykonywane przez solistykę mam nadzieję, że zainspirują nas do życia w świętości – dodał Robert Grudzień. – Karol Wojtyła jeszcze jako student miał zadatki na świętego. Zauważyli to jego koledzy, studenci i na drzwiach jego pokoju umieścili napis: Początkujący święty – powiedział na wstępie Jerzy Trela. Potem aktor opowiadał o świętości Jana Pawła II posiłkując się jego utworami, najczęściej wierszami, ale także cytując jego myśli.

Zostań świętym   Zostań świętym
Ewa Warta – Śmietana wykonała sakralne pieśni
Andrzej Capiga /Foto Gość

– Bóg nie żąda od nas rzeczy niemożliwych. Stojąc u podnóża wysokiej góry, wydaje się nam, iż szczyt jest nie do zdobycia. Potem odnajdujemy drogę, którą można się wspiąć na szczyt – zacytował po razy kolejny papieża Jerzy Trela. Przedstawienie odbyło się w ramach XXVI Festiwalu Muzycznego. Honorowy patronat nad nim sprawują marszałek Województwa Podkarpackiego oraz prezydent Stalowej Woli.
 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama