Nowy numer 42/2020 Archiwum

Uwolnić kobiety

Zbierają podpisy o wolną niedzielę.

PSS „Społem” Stalowa Wola i Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Niedziela dla rodziny”. Jej celem jest zebranie przynajmniej 200 tys. podpisów wspierających inicjatywę ustawodawczą, zapewniającą pracownikom handlu prawo do niedzieli z rodziną.

Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” prowadzi akcję na pograniczu trzech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Do tej pory związkowcy zebrali już około tysiąca podpisów, najwięcej w Tarnobrzegu, a plan do końca sierpnia przewiduje 2,5 tysiąca. – W handlu 90 proc. pracowników to kobiety. To jest ponad milion osób. Dlaczego nie miałby mieć wolnej niedzieli, skoro pozostali mają wolne soboty od ponad 30 lat. Dlaczego nie mogą tego czasu spędzać z rodziną? – pyta retorycznie Bogdan Kopacz, rzecznik prasowy Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

Akcja zbierania podpisów prowadzona jest również we wszystkich placówkach handlowych i gastronomicznych PSS „Społem” w Stalowej Woli. Walne zgromadzenie członków tej spółdzielni opowiedziało się za zakazem handlu w niedziele. – Nasza spółdzielnia handluje przede wszystkim artykułami spożywczymi, dlatego zakaz ten nie wpłynie znacząco na nasze obroty. Nie byłoby też redukcji zatrudnienia. Już dziś w niedzielę handlujemy tylko w połowie sklepów i to tylko tam, gdzie wymusza to na nas konkurencja – wyjaśnił prezes Społem PSS w Stalowej Woli Jacek Nowicki.

W ramach ogólnopolskiego Społecznego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna niedziela”  uczestniczą razem: NSZZ „Solidarność”, Związek Rzemiosła Polskiego, Akcja Katolicka, Krajowy Związek Spółdzielni Spożywców „Społem”, Polska Izba Handlowa, Federacja Związków Zawodowych Handlu i Spółdzielczości OPZZ, Sieć Handlowa Lewiatan, Stowarzyszenie Zdrowa Praca, Misja Gabriela, Polska Izba Paliw Płynnych oraz Polska Grupa Supermarketów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama