Już jutro tarnobrzeżanie powitają francuskich gości, którzy przyjeżdżają na ŚDM.
Młodzi Francuzi znajdą zakwaterowanie w prywatnych domach wiernych z kilku parafii tarnobrzeskich. W środowy wieczór nie będzie oficjalnego powitania, zostało przełożone na czwartek. Organizatorzy, mając na względzie zmęczenie po wielogodzinnej jeździe, postanowili zapewnić pielgrzymom przede wszystkim szybkie dotarcie na kwatery i odpoczynek. Zwłaszcza że w kolejnych dniach młodzież czeka mocno napięty i bogaty program.
Oficjalne powitanie odbędzie się w czwartek w kościele ojców dominikanów, gdzie o 8.30 zostanie odprawiona jutrznia, w której swój udział zapowiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Potem czas na relaks i zabawę nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Późne popołudnie i wieczór wypełnią modlitwa oraz historyczne inscenizacje przybliżające dzieje Tarnobrzega. – Uznaliśmy, że należałoby naszych gości zapoznać z przeszłością klasztoru ojców dominikanów oraz Tarnobrzega, dla których spinająca klamrą będzie cudowny obraz Matki Bożej Dzikowskiej – wyjaśnia Sylwester Łysiak, autor scenariusza i główny koordynator części artystycznej czwartkowego programu. – O godz. 17 zbierzemy się przed sanktuarium Pani Dzikowskiej, gdzie jeden z ojców opowie o dziejach obrazu i samego klasztoru. Po czym w korowodzie przejdziemy pod pomnik Bartosza Głowackiego, stanowiącego drugi, obok wizerunku Matki Bożej, symbol Tarnobrzega. Tutaj chór dominikański oraz podopieczni Anny Pintal ze Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury wykonają dwie pieśni. Przewidziana jest również krótka opowieść o Bartoszu Głowackim oraz historii powstania pomnika. Spod monumentu wyruszymy do Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Tutaj aktorzy z teatru Czwartek oraz Młodzieżowego Teatru Amatorskiego działających przy TDK zaprezentują inscenizację przekazania obrazu (naturalnie będzie to kopia) Matki Bożej Dzikowskiej, ale... tym razem nie ojcom dominikanom, jak to było w XVII w., tylko naszym gościom z Francji.
Dodatkową atrakcję zapewnią członkowie Stowarzyszenia "Esteka", którzy w historycznych strojach wystąpią jako konna eskorta obrazu.
O godz. 18 w parku na tyłach zamku zostanie odprawiona Msza św. polowa, po niej zaś przewidziany jest ciepły poczęstunek dla uczestników modlitewnego spotkania oraz występy artystyczne, m.in. zespołu "Siarkopolanie" oraz Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Sokolnik.
Czwartek zakończy Apel Jasnogórski.
W piątek młodzi Francuzi odwiedzą Państwowe Muzeum na Majdanku. Wieczorem natomiast będą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej, która przejdzie z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kościoła Miłosierdzia Bożego na os. Dzików, gdzie zostanie odprawiona Msza św. Sobota zarezerwowana jest na Diecezjalny Dzień Wspólnoty w Sandomierzu. W niedzielę natomiast po Mszach św. w poszczególnych parafiach ok. godz. 15 goście z Francji przybędą nad Jezioro Tarnobrzeskie, gdzie drugi dzień będzie odbywał się Festival "S16". Uczestnicy ŚDM będą mogli wziąć udział w biciu rekordu Guinnessa w grze na bębnach. Wieczorem natomiast zabrzmi muzyka z najwyższej półki, wystąpią bowiem Leszek Możdżer, Dieter Ilg oraz Eric Allen. Kiedy zapadnie zmrok, plażę nad jeziorem opanują teatry ognia.
Pożegnanie gości nastąpi w poniedziałek.