- Należy być biegłym w przepisach i w procedurach, posiadać sprawność intelektualną i fizyczną. Najbardziej potrzeba jednak dobrego serca. Każdy z nas powinien prosić Boga o takie serce – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do policjantów.
Mszą świętą sprawowaną w kościele pw. Chrystusa Króla pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza w asyście ks. Marka Buchmana, wojewódzkiego duszpasterza policjantów, i ks. Adama Marka, kapelana tarnobrzeskich stróżów prawa, rozpoczęła się doroczna tarnobrzeska uroczystość związana ze świętem Policji Państwowej. W tym roku policjanci obchodzą 97. rocznicę powstania formacji stojącej na straży porządku publicznego. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele podkarpackiej komendy wojewódzkiej policji, lokalni samorządowcy oraz tarnobrzeskie policjantki i policjanci. Podczas homilii biskup mówił, że każdy chrześcijanin powinien przywdziać na siebie i nosić szaty Chrystusa, tak aby On żył w jego myślach i czynach. http://swidnica.gosc.pl/doc/3289331.Ukrainska-przygoda Chrystusa, który kocha niezmiennie każdego człowieka. Nie wycofuje się, nie opuszcza bezradnie rąk, kiedy Jego miłość jest odrzucana. To dotyczy również policji. Należy być biegłym w przepisach i w procedurach, posiadać sprawność intelektualną i fizyczną. Najbardziej potrzeba jednak dobrego serca. Każdy z nas powinien prosić Boga o takie serce. Procedury obowiązujące w policji, pielęgnowana tradycja, nawet ubiór (stąd mówimy o służbach mundurowych) pomagają wznieść się ponad własny sposób myślenia i pojmowania rzeczywistości, żeby działać razem. Pomagają usuwać, albo przynajmniej kontrolować uprzedzenia i zależności od osób oraz rzeczy, które mogłyby negatywnie wpływać na pełnioną służbę. Kluczem jest jednak serce. Nie odrywajmy wzroku od Chrystusa, przylgnijmy do Niego jeszcze bardziej, aby nasze serca biły w podobnym rytmie, w rytmie miłosierdzia – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do policjantów. Biskup zachęcił także do modlitwy w intencji policji, szczególnie za funkcjonariuszy, którzy ponieśli śmierć w czasie pełnienia służby i doświadczyli cierpienia. Zapłacili za swoją postawę utratą zdrowia, rozpadem rodziny oraz innymi konsekwencjami.
Po wspólnej modlitwie na Zamku Tarnowskich odbyła się druga część policyjnego święta, gdzie zasłużeni policjanci otrzymali awanse resortowe z rąk przełożonych. Awanse na wyższe stopnie resortowe otrzymało 48 funkcjonariuszy.