Nowy numer 39/2022 Archiwum

Z gorącej Afryki do klasztoru

19 gości z Wybrzeża Kości Słoniowej przyjedzie do Stalowej Woli.

Bracia mniejsi kapucyni z klasztoru w Stalowej Woli – Rozwadowie podczas Światowych Dni Młodzieży gościć będą przybyszy z Wybrzeża Kości Słoniowej. Z Afryki z bazyliki Matki Bożej Pokoju z Jamusukro przyjedzie abp Dadiet Marie – Daniel. Towarzyszyć mu będzie jego sekretarz oraz czterej księża, w tym jeden Polak, pallotyn ks. Stanisława Skuza. Ponadto jedno małżeństwo z nastolatkiem oraz grupa kobiet. Razem 19 osób.

Zofia Rostek, jej córka Katarzyna oraz wnuczka Apolonia przyjmować będą bardzo oryginalnych gości – trzech księży z Wybrzeża Kości Słoniowej. Do ich wyłącznej  dyspozycji w jednorodzinnym domu przy ul. Cichej będą duże pokoje, kuchnia, nowa łazienka oraz obszerny ogród. – Gdy dowiedzieliśmy się w klasztorze braci kapucynów, iż brakuje jeszcze miejsca dla dziesięciu osób, zdecydowaliśmy z córką Katarzyną przyjąć cztery. Akuratnie wypadło na księży – mówi pani Zofia. – Mamy duży dom, jesteśmy gościnni plus duże przeżycie gościć tak znakomite osoby. Przy okazji pokażemy nasze rodzinne życie – dodaje pani Katarzyna.

Obie panie zgodnie zapewniają, iż nie będą szykować afrykańskich potraw, lecz nastawiają się raczej na polską kuchnię, lżejsze potrawy na przykład pierogi z owocami, serniki, szarlotki itp. – Sądzę iż nasi goście tego będą właśnie oczekiwali. Posiłki będziemy jadać wspólnie w pokoju gościnnym – zapewnia pani Zofia. W niedzielę zaś gospodarze zabiorą księży w plener, do swojego rybackiego gospodarstwa na chwilę wytchnienia. Dla Zofii Rostek i jej rodziny i nie ma znaczenia czy gościć będzie młodych uczestników ŚDM czy też osoby dorosłe, w tym przypadku księży. – Od lat przyjaźnimy się z kapucynami z rozwadowskiego klasztoru, często bywają w naszym domu. Moi rodzice należeli nawet do Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego – wyjaśnia pani Zofia.

Bracia kapucyni bogaty program pobyty gości w Stalowej Woli opracowali razem z michalitami oraz parafią akademicką (Jana Pawła II). – W środę, 20 lipca, zaczynamy u michalitów wieczorem integracyjnym. W czwartek po śniadaniu wyjazd na kajaki. Wieczorem w rozwadowskiej farze gromadzimy się na Różaniec a następnie w naszych, kapucyńskich ogrodach bawimy się na pikniku. W piątek, 22 lipca, wycieczka do Oświęcimia. Wieczorem tego samego dnia przejście w procesji z parafii św. Floriana do michalitów na Wieczór Uwielbienia. W sobotę wszyscy spotykamy się w Sandomierzu. Ostatni dzień przed wyjazdem do Krakowa (z przystankiem w Częstochowie), niedzielę, goście spędzą z polskimi rodzinami. Program jest bogaty. Na pewno nie będą się nudzić – zapewnia br. Paweł Smoła z klasztoru braci mniejszych kapucynów w Stalowej Woli – Rozwadowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy