Nowy numer 5/2023 Archiwum

Będzie się działo!

Młodzież z Francji, Włoch i Wybrzeża Kości Słoniowej zawita do Stalowej Woli.

Przyjadą z nią księża i dwaj biskupi. Z Francuzami z diecezji Bayonne przybędzie bp Marc Aillet a z Afryki z bazyliki Matki Bożej Pokoju z Jamusukro – abp Dadiet Marie – Daniel. Towarzyszyć mu będzie jego sekretarz oraz czterej księża, w tym jeden Polak, pallotyn ks. Stanisława Skuza. Z diecezji Bayonne przybędą zaś dwaj polscy księża wywodzący się z sandomierskiej diecezji, którzy tam właśnie posługują – Szymon Brodowski oraz Kamil Majer.

– Nie było żadnego problemu z rozlokowaniem gości. Na przykład w mojej parafii, Opatrzności Bożej, było dwa razy więcej chętnych rodzin do przyjęcia młodych niż samych przyjezdnych. Dobrze to świadczy o naszych parafianach i ich zaangażowaniu w życie Kościoła, że mają otwarte serca i są bardzo wrażliwi – cieszy się ks. Krzysztof Kida, proboszcz a zarazem dziekan stalowowolskiego dekanatu.

Organizatorzy zadbali również o moc atrakcji dla przyjezdnych. Przygotowały je zarówno poszczególne parafie, jak i miasto we współpracy z powiatem.  – 20 lipca, w środę o godz. 18 w konkatedrze odbędzie się powitanie wszystkich gości ŚDM, którzy pojawią się w Stalowej Woli, połączone z Mszą św., której będzie przewodniczy bp Jan Ozga – mówi ks. Krzysztof Kida.

ŚDM   ŚDM
Ks. Krzysztof Kida jest w Komitecie Organizacyjnym
Andrzej Capiga /Foto Gość

Dzień później, czwartek, 21 lipca, Francuzi pojadą na wycieczkę na Św. Krzyż. W tym samym dniu Włosi i goście z Wybrzeża Kości Słoniowej z kolei wybierają się z ks. Mariuszem Kozłowskim na kajaki do Zwierzyńca. W czwartek wieczorem, w kościele Matki Bożej Szkaplerznej odbędzie się nabożeństwo Różańcowe, a po nim piknik z multimedialnym koncertem (światło i dźwięk) w klasztornych ogrodach braci mniejszych kapucynów.

 W piątek, 22 lipca, ta sama grupa, Włosi i młodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej, odwiedzi obóz zagłady w Oświęcimiu. Tam też będą uczestniczyć w Eucharystii w klasztorze sióstr Karmelitek, który stoi tuż obok obozowych murów. Francuzi natomiast w piątek będą zwiedzać najciekawsze miejsca Stalowej Woli; wybrano 11 takich miejsc, w tym Muzeum Regionalne i parowozownię PKP z możliwością przejechania się drezyną, hutę i Muzeum Jana Pawła II. Będzie to rodzaj gry terenowej, którą przygotowali młodzi wolontariusze. Też w piątek w parafii św. Floriana goście ŚDM będą uczestniczyć w nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia połączone z procesją ze światłem do parafii ojców michalitów.

Na sobotę, 23 lipca, zaplanowano wspólnotowe spotkanie w Sandomierzu. Niedziela, 24 lipca, natomiast to rodzinno – parafialne spotkania. – W każdej parafii będzie wspólna Msza św., a po niej obiad w rodzinach. Po popołudniu zaś spotkanie w parafii pw. Jana Pawła II (akademickiej) połączone z informacją o papieżu Polaku i zwiedzanie Wydziału Zamiejscowego KUL. Dzień zakończy koncert Piotra Rubika na stadionie MOSiR wraz z prezentacją regionalnej kuchni – wylicza dziekan stalowowolskiego dekanatu.

Ks. Krzysztof Kida cieszy się również z dużego zaangażowania miasta i powiatu w organizowaniu pobytu uczestników ŚDM w Stalowej Woli. Bardzo dobrze układa się też współpraca poszczególnych parafii z policją, strażą pożarną oraz Szpitalem Powiatowym. – Powołany jest sztab kryzysowy, w którym zasiadają bardzo profesjonalne osoby. W newralgicznych miejscach rozlokowane będę punkty medyczne, sanitarne i informacyjne  – dodał dziekan. Na czele Komitetu Organizacyjnego stoją starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny oraz dziekan dekanatu stalowowolskiego ks. Krzysztof Kida.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy