Nowy numer 43/2020 Archiwum

Berło dla Jagny

W Ossolinie podczas Pikniku Rycerskiego uhonorowano aktorkę Emilię Krakowską za niezapomnianą kreację w „Chłopach”. Odbył się także konkurs czytania „Reymontiada”.

Było to już piąte spotkanie przy ruinach zamku Ossolińskich, gdzie odbył się Piknik Rycerski zorganizowany przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”. Co roku kapituła stowarzyszenia przyznaje nagrodę za wybitne role w filmach historycznych i kostiumowych. W tym roku laureatką „Kryształowego Berła” została Emilia Krakowska, którą uhonorowano za niezapomnianą kreację postaci Jagny w filmie „Chłopi”. - Powierzono mi rolę Jagny w najwspanialszym towarzystwie - wybitnych aktorów, gwiazd filmu i teatru. To było jak błogosławieństwo. Wcześniej blisko sto razy grałam Jagnę na żywo, w teatrze. Dało mi to wielką szkołę, znajomość roli i powieści - mówiła aktorka.

Konkurs pięknego czytania   Konkurs pięknego czytania
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Emilia Krakowska zaprezentowała się podczas pikniku w Babskim Kabarecie razem z Barbarą Wrzesińską i Lidią Stanisławską.

Podczas pikniku odbył się także finału konkursu pięknego czytania, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Reymontiada”. Wśród jurorów była Ewa Załęska-Szczepko, cioteczna wnuczka Władysława Stanisława Reymonta. Podczas imprezy można było obejrzeć inscenizacje rycerskie i prezentacje kultury wojowników japońskich. Miejscowi strażacy zaprezentowali nowoczesny sprzęt gaśniczy. Wieczorem niebo nad Ossolinem rozbłysło od pokazu sztucznych ogni. Piknikowi po raz pierwszy towarzyszyły Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Biegach, zorganizowane dla upamiętnienia 200. rocznicy zburzenia zamku w Ossolinie. Biegacze mieli do pokonania pięć kilometrów. Krótsze odcinki przygotowano dla dzieci.

Pokazy rycerskie   Pokazy rycerskie
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Rywalizacjia biegaczy   Rywalizacjia biegaczy
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama