Nowy numer 43/2020 Archiwum

ŚDM już za progiem

Miesiąc przed wielkim wydarzeniem, jakim są Światowe Dni Młodzieży, w Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu odbyła się konferencja prasowa dotycząca stanu przygotowań organizacyjnych i duchowych w diecezji.

- Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie o charakterze religijnym, a zarazem społecznym. Już same przygotowania do nich przyniosły różnorodne owoce na płaszczyźnie wiary i w relacjach międzyludzkich. Jesteśmy bliżej siebie i potrafimy angażować się mocniej na rzecz dobra wspólnego - powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, otwierając spotkanie.

Konferencja prasowa odbyła się 23 czerwca w sali Papieskiej Instytutu Teologicznego w Sandomierzu. W spotkaniu wzięli udział: bp Nitkiewicz, Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza, mł. insp. Dariusz Chmielowiec, komendant powiatowy Policji w Sandomierzu, ks. Marek Kumór, diecezjalny koordynator ŚDM, Natalia Bełz, koordynator wolontariatu, ks. Bartłomiej Krzos, autor „Przewodnika po diecezji sandomierskiej”, oraz ks. Jarek Raczak, odpowiedzialny za stronę medialną przygotowań. Na spotkanie przybyli przedstawiciele agencji prasowych, lokalnych gazet, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz portali informacyjnych.

Omawiano stan przygotowań do ŚDM   Omawiano stan przygotowań do ŚDM
Konferencja prasowa
ks. Adam Stachowicz
Stan przygotowań w diecezji przedstawił ks. Kumór. Poinformował, że goście-pielgrzymi, którzy będą przebywali na terenie diecezji od 20 do 25 lipca, przybędą z takich krajów, jak: Francja, Kanada, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Białoruś, Ukraina, Hiszpania, Albania, Ekwador. Ponadto przedstawiciele Drogi Neokatechumenalnej poinformowali, że po 25 lipca przyjadą grupy z Hiszpanii, Serbii, Filipin, Chorwacji i Meksyku.

 Następnie prezydent Nadbereżny mówił o współpracy miasta z parafiami, które przyjmą ponad połowę gości spoza Polski, jacy przyjadą do diecezji sandomierskiej. Zaprosił również na koncert Piotra Rubika i jego zespołu, który odbędzie się 24 lipca. Burmistrz Bronkowski zapewnił o wsparciu w związku z organizowanym 23 lipca „Dniem Wspólnoty”. Miasto zapewnia m.in. dostawę i montaż dwóch scen, telebimu i nagłośnienia oraz pakiety żywnościowe i upominek dla gości. Komendant Chmielowiec powiedział, że funkcjonariusze wszystko dokładnie zaplanowali, przeprowadzona została szczegółowa kalkulacja sił i środków. W całym powiecie sandomierskim przez kilka dni pracować będą patrole zmotoryzowane, piesze, rowerowe oraz patrol wodny na Wiśle, która znajduje się w sąsiedztwie Błoni, gdzie odbywać się będą uroczystości.

Natalia Bełz   Natalia Bełz
Koordynatorka wolontariatu
ks. Adam Stachowicz
Do duchowego przygotowania ponad 700 wolontariuszy w naszej diecezji odniosła się N. Bełz. Zrelacjonowała również działania, jakie przez ostatni rok podejmowane były, by jak najlepiej pomóc przybyłym gościom. Praktyczną pomoc przygotowaną dla obcokrajowców, ale i dla naszej młodzieży zaprezentował ks. Krzos. Zaprezentował on opracowany przez siebie, a wydany przez Wydawnictwo Diecezjalne, „Przewodnik po diecezji sandomierskiej”, który został wydrukowany także w języku angielskim. Książka prezentuje najciekawsze turystycznie i religijnie miejsca leżące w naszej diecezji. Natomiast ks. Raczak informował o powstaniu specjalnej aplikacji na telefony komórkowe i tablety z najpotrzebniejszymi informacjami dla pielgrzymów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama