- Wybierając św. Urszulę Ledóchowską jako patronkę naszej szkoły, mieliśmy na względzie jej wspaniały przykład jako osoby, która była wspaniałym pedagogiem, wychowawcą, patriotką i wielce oddaną Bogu i drugiemu człowiekowi. Takie ideały staramy się wciąż przekazywać naszym podopiecznym - mówiła Maria Łyko, dyrektor szkoły w Jeżowem.
Licząca prawie 120 lat palcówka szkolna w Jeżowem Kameralnym wybrała na swoją patronkę św. Urszulę Ledóchowską. Uroczystość nadania imienia szkole rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Na wspólnej modlitwie zgromadziła się społeczność szkoły: uczniowie i nauczyciele, rodzice dzieci a także przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i oświatowych.
- Św. Urszula zapytana kiedyś o swoją orientację polityczną, odpowiedziała, że jej polityką jest miłość. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus przestrzega nas przed potępianiem innych i szukaniem usprawiedliwienia dla własnych słabości. Musimy owszem, posiadać obiektywną wizję rzeczywistości, mieć swoją opinię o ludziach i zjawiskach, nazywać rzeczy po imieniu, odrzucać zło i wybierać dobro. Nigdy jednak nie może zabraknąć nam miłości - mówił biskup podczas homilii. Podczas wspólnej modlitwy biskup poświęcił nowy sztandar dla szkoły.
Następnie po Mszy św. w szkole odsłonięto tablicę pamiątkową z wizerunkiem patronki i hasłem „Nie wszyscy zostaliśmy powołani do bohaterstwa męczeństwa, ale wszyscy powołani jesteśmy do bohaterstwa świętości”.
Nowy sztandar dyrekcji szkoły przekazali rodzice uczniów. Następnie przedstawiciele wszystkich klas oraz nauczycieli złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Na wspólnej uroczystości obecne były siostry urszulanki, które kontynuują wielki charyzmat wychowawczy wyznaczony przez św. Urszulę Ledóchowską powołanemu przez nią zgromadzeniu.
Zebrani mogli obejrzeć także przygotowany przez uczniów szkoły montaż słowno-muzyczny poświęcony patronce. Na szkolnych korytarzach można było zobaczyć wystawę prac uczniów o osobie patronki szkoły oraz ekspozycję ukazującą historię placówki edukacyjnej.
Jak podają zapiski kronikarskie, założenie szkoły w wiosce Kameralne datuje się na rok 1896. Była to najpierw pozamiejscowa jedna klasa szkoły w Jeżowem. Następnie różne były jej losy.
W lutym 1948 roku powołano szkołę podstawową. Nie było wówczas odrębnego budynku, dlatego uczono dzieci w prywatnych domach. W kolejnych latach uczyło się w szkole ok. 70 dzieci. W latach 1951/1952 zbudowano drewniany budynek szkoły, który istnieje i funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Od tego też czasu zaczęto uczyć w szkole. Jako szkoła piecioklasowa funkcjonowała do 1961 r. W 1965 roku z inicjatywy m.in. mieszkańców wsi został zbudowany drugi budynek szkoły. Przez te lata w szkole uczył cały szereg wspaniałych nauczycieli i wychowawców. W 2005 r. odbył się generalny remont budynków szkoły.
Dziś do szkoły uczęszcza prawie 100 uczniów.