- Kultura chrześcijańska to sposób myślenia, bycia z drugim człowiekiem, tworzenia, przeniknięty duchem Ewangelii. Ona wyraża się w wielu przestrzeniach i formach, ale zawsze promieniuje miłością - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do uczestników festiwalu.
Myślą przewodnią tegorocznych przeglądów form artystycznych było hasło: „Trwajcie mocni w wierze”. Na podsumowanie artystycznych występów przybyło kilkadziesiąt grup reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z całej diecezji.
Wspólne spotkanie rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Opatrzności Bożej, którą pod przewodnictwem pasterza diecezji bp Krzysztofa Nitkiewicza sprawowali kapłani, katecheci, duszpasterze i opiekunowie młodzieżowych grup artystycznych.
Podczas homilii bp K. Nitkiewicz zachęcał młodych do otwarcia swoich serc na Boże Miłosierdzie oraz dołożenia starań, aby być świadkami praktycznego miłosierdzia wobec bliźnich w swoich środowiskach.
- Kultura chrześcijańska to sposób myślenia, bycia z drugim człowiekiem, tworzenia, przeniknięty duchem Ewangelii. Ona wyraża się w wielu przestrzeniach i formach, ale zawsze promieniuje miłością. Miłością ofiarną i przebaczającą, która nie zważa na okoliczności, nie pozwala się uwieść trendom i naciskom świata, jakże często okrutnego - tłumaczył bp Nitkiewicz.
Biskup mówił, że musimy uczyć się takiej miłości od Chrystusa, od świętych, również od osób żyjących obok nas, gdyż autentycznych chrześcijan nie brakuje.
- Wiecie dobrze z zajęć szkolnych, że nauka to nie tylko wysłuchanie lekcji, ale również niezliczone prace domowe, powtórki i sprawdziany. To mozolne kształtowanie, jakby lepienie z gliny. Podobnie jest z miłością. Musimy uczyć się kochać. Mamy pogłębiać i ożywiać naszą miłość. Na szczęście Bóg nie szczędzi Swojej pomocy, nie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Stwórzmy w parafiach i w całej naszej diecezji taką koalicję kochających serc - apelował bp Nitkiewicz.
W podsumowaniu młodzieżowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych oraz oświatowych, które corocznie wspierają Eutrapelię. Nie zabrakło także władz szkolnych oraz młodzieży, która prezentowała swoje formy artystyczne.
Druga część finałowego spotkania odbyła się w stalowowolskim Miejskim Domu Kultury, gdzie bp K. Nitkiewicz wręczył festiwalowe laury oraz nagrody i upominki wszystkim zespołom, które wzięły udział w tej edycji przeglądu młodzieżowych form artystycznych.
- W tym roku nasz festiwal swoim hasłem wskazywał na wiarę jako fundament naszego życia chrześcijańskiego, która wpisuje się w historię naszego narodu od 1050 lat. W tej edycji festiwalu wzięli udział młodzi z 32 szkół, przygotowując przepiękne spektakle i programy artystyczne w różnych formach. Z roku na rok obserwujemy nie tylko wzrost liczby uczestników, ale i jego jakości. Cieszy także fakt, że młodzi coraz bardziej świadomie i odpowiedzialnie przeżywają swoją wiarę, chcąc ją także wyrazić poprzez sztukę. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznej edycji festiwalu oraz tym, którzy nas wspomagali - mówiła Ewa Sęk, organizatorka festiwalu.
Podczas finałowego przedstawienia na scenie MDK wystąpili młodzi artyści z Zespołu Szkół nr 2 w Tarnobrzegu z prezentacją muzyczną, zaś młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Opatowie wystawiła spektakl „Polska zawsze wierna”.
Spotkanie podsumował występ Zespołu Pieśni i Tańca Racławice, który w tanecznym spektaklu wprowadził zebranych w klimat zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.