Nowy numer 2/2021 Archiwum

Patriotyzm wpleciony

Pierwszy dzień Wikliny 2016 już za nami.

Miała ona patriotyczno-religijny charakter i nawiązywała do 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na rynku w Rudniku nad Sanem, stolicy polskiego wikliniarstwa, w patriotyczno-artystycznej rewii zaprezentowały się przedszkola i szkoły z całej gminy Rudnik nad Sanem. Na prawdziwej scenie, przy gorącym dopingu uczestników wiklinowego święta, pokazały się między innymi: Przedszkole Miejskie oraz Niepubliczne Przedszkole (ochronka) w Rudniku nad Sanem, Publiczna Szkoła Podstawowa w Przędzelu, PSP nr 1 im. JP II, PSP nr 2  i PSP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Rudniku nad Sanem, PSP im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kopkach oraz PG im. Orląt w Rudniku nad Sanem.

- Świętując dni wikliniarstwa, włączamy się jednocześnie w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, dlatego ten pierwszy dzień ma patriotyczno-religijny charakter. Staramy się, by było barwnie i radośnie wraz z wychowawczymi elementami. Jest to rodzaj rodzinnego pikniku - wyjaśniła Krystyna Wójcik, dyrektor Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.

Wiklina 2016   Wiklina 2016
Publiczność dopisała
Andrzej Capiga /Foto Gość
W przerwach między prezentacjami publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania znanych piosenek, a w wodzireja wcielił się tenor Piotr Szpara, któremu na pianinie akompaniował Ryszard Marchewka. Były też parada motocyklistów, iluzjonista na szczudłach, który zabawiał dzieci, oraz wiele kramów z tradycyjną żywnością, wyrobami z wikliny, obrazami i rzeźbami. Pierwszy dzień Wikliny 2016 zakończył występ zespołu Testimonium, uczestnika ŚDM w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama