Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kosmos i filozofowie

11 uczniów otrzymało pieniądze z Funduszu Stypendialnego "Młodzi Zdolni".

- Pieniądze pochodzą od prywatnych darczyńców, właścicieli jednej z dobrze prosperujących firm z Gorzyc,  którzy kiedyś w życiu otrzymali już takie wsparcie i teraz chcą pomagać innym. Stypendium, które wynosi 1 tys. zł rocznie, może być wykorzystane zgodnie z regulaminem, a przyznawane jest za szczególnie osiągnięcia zarówno w nauce, jaki i sporcie oraz szeroko pojmowanej kulturze - wyjaśnił wójt Gorzyc Leszek Surdy.

Stypendia wręczono podczas uroczystej sesji Rady Gminy Gorzyce, a wśród wybranych byli m.in. Jakub Banaś i Damian Beszczyński. Kuba jest uczniem klasy II Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gorzycach. Uzyskał I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Pangea” oraz  bardzo dobry wynik w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”.

11 najzdolniejszych w gminie   Stypendia
11 najzdolniejszych w gminie
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Jednak najważniejsza jest dla mnie filozofia, dlatego to w tym kierunku pragnę się rozwijać. Za pieniądze ze stypendium chcę zakupić dzieła wielkich filozofów: Platona, św. Tomasza z Akwinu, Giordana Bruna, Immanuela Kanta czy Fryderyka Nietschego. Lektura tych dzieł wesprze mój rozwój duchowy i będzie pomocą w poszukiwaniu tajemnicy istnienia - tłumaczy.

Damian z kolei jest uczniem III klasy Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Sokolnikach. On też lubi  przedmioty ścisłe, ale interesuje się także astronomią, historią, literaturą fantastyczną i popularnonaukową, pisze wiersze. W roku szkolnym 2015/2016 był podwójnym laureatem Kuratoryjnych Konkursów Przedmiotowych z fizyki i historii oraz finalistą Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z matematyki. - Moim marzeniem jest obserwować Kosmos. Pieniądze ze stypendium przeznaczę na zakup statywu do lornetki astronomicznej do obserwacji nocnego nieba, filtra słonecznego do obserwacji plam na Słońcu oraz aparatu do astrofotografii. Chciałbym również odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - zwierza się.

Honorowano też pracowników kultury i samorządowców   Stypendia
Honorowano też pracowników kultury i samorządowców
Andrzej Capiga /Foto Gość
Pozostali nagrodzeni to: Weronika Kowalczuk, Karol Łysiak, Aleksandra Matyka, Jakub Pacura, Kamil Skwara, Jan Kanty Trościński, Julia Walczyna, Wiktoria Złotek i Emilia Dąbek. Podczas sesji wręczono także listy gratulacyjne z okazji Dnia Pracownika Kultury oraz Dnia Samorządowca.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma