Przed obrazem Dzikowskiej Pani modlili się w intencji miasta i jego mieszkańców.
Z okazji 423. rocznicy nadania Tarnobrzegowi przywileju lokacyjnego bp Krzysztof Nitkiewicz odprawił w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej Mszę św. w intencji miasta i jego mieszkańców. We wspólnym dziękczynieniu uczestniczyli duchowni, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich oraz instytucji. Biskup nawiązał w homilii do liturgicznego wspomnienia bł. Sadoka i Towarzyszy, podkreślając, że wyróżniali się oni wielką miłością. – Kiedy powstał Tarnobrzeg i pojawili się w nim Dominikanie, przynieśli ze sobą kult oraz duchowość współbraci zamęczonych w pobliskim Sandomierzu – mówił bp Nitkiewicz. – Zakonnicy troszczyli się gorliwie o potrzeby duchowe i materialne mieszkańców, rozpalając w ich sercach miłość do Boga i bliźniego. Również dzisiaj potrzeba miłości, która zaczyna się od okazywania sobie szacunku i życzliwości, jest wielkoduszna i cierpliwa. To droga na której nie można się zatrzymać. Jeśli na niej wytrwamy, miejsce w którym żyjemy, stanie się najpiękniejszym miejscem na Ziemi – podkreślił biskup.
Na zakończenie Mszy św., przedstawiciele władz miejskich oraz o. Marek Grzelczak OP, przeor tarnobrzeskiego klasztoru Dominikanów, wyrazili radość ze wspólnego spotkania.
Następnie w Sali Domu Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta podczas której przyznano nagrody. Wśród wyróżnionych znalazł się ks. dziekan Adam Marek, otrzymując medal „Zasłużony Tarnobrzeżanin”.
Przywilej lokacji prywatnego miasta na prawie magdeburskim nadał Stanisławowi Tarnowskiemu król Zygmunt III Waza. Stało się to 28 maja 1593 r. Miasto miało powstać na tzw. „surowym korzeniu”. Akt Wazy potwierdził specjalnym dokumentem, wystawionym 14 kwietnia 1681 r., Jan III Sobieski, który rozszerzył przywileje obywateli miasta.