Piąty, jubileuszowy Festiwal Piosenki Maryjnej okazał się rekordowy.
– Tym razem zgłosiła się rekordowa liczba wykonawców – nie krył zadowolenia Rafał Szczypta z Rady 15239 im. bł. męczennika ks. Jerzego Popiełuszki Rycerzy Kolumba. W tegorocznym V Festiwalu Piosenki Maryjnej, odbywającym się tradycyjnie w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, wzięło udział ponad 30 osób. Występowali soliści oraz zespoły, w tym grupy rodzinne. – Solistka była córka a my z synem jej towarzyszyliśmy na gitarze i bębenku – wyjaśniał Piotr Malik, tato Emilki, a jednocześnie dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. – Dzisiaj zdecydowaliśmy się na wykonanie nieco w stylu pielgrzymkowym, co chyba troszkę zdeprymowało córkę. – Bo przez tydzień przygotowywałam się z innym podkładem muzycznym – dodała Emilka. – A tu nagle zmiana, więc i tremę miałam. – Nie ukrywam, że też czułem tremę, zwłaszcza, że miałem dłuższą przerwę w występach scenicznych – wyznał Piotr Malik.
W festiwalu uczestniczyło spore grono uczniów tarnobrzeskich szkół katolickich. – Nagłośniliśmy informację o przeglądzie, zachęciliśmy młodzież do uczestnictwa, która jak się okazało chętnie przyjęła propozycje występu.
Wśród uczestników był tercet „Tarnobrzeskie skowronki” tworzony przez uczennice Gimnazjum Katolickiego, które wykonały pieśń „Matko, która nas znasz”. – Postanowiłyśmy razem z naszą wychowawczynią, że weźmiemy udział w festiwalu. Poza tym uczymy się w szkole katolickiej, a to obliguje do pewnych rzeczy – mówiła Patrycja Leśniak. – Piosenkę wybrała Patrycja, bo spośród nas ma największe doświadczenie jeśli chodzi o śpiew, należy bowiem do scholi w parafii w Chodkowie – dodała Magdalena Krzyżek. – Dzięki temu, że śpiewałam z Patrycją w chórku nie stresowałam się tak jak Magda, której przypadła rola solistki – stwierdziła z uśmiechem Gabriela Karpowicz. – W sumie przygotowanie zajęło nam tylko trzy dni, zatem bardzo mało.
Serbinowski festiwal maryjny przyciąga coraz większą liczbę wykonawców przez wszystkim dzięki usilnej promocji wydarzenia prowadzonej przez Rycerzy Kolumba, będących jego organizatorem.
– Festiwal ma formę przeglądu, dlatego nie ma wygranych i przegranych. Wszyscy uczestnicy, którzy zechcieli piosenką wysławiać Maryję są zwycięzcami – mówił Rafał Szczypta – a nagrodą i podziękowaniem z naszej strony, czyli organizatorów są pamiątkowe dyplomy oraz słodkości.