W samo południe flisacy wypłynęli z Ulanowa do Gdańska.
Na ponad 70. metrowej długości i 6 metrów szerokości tratwie 12 członków załogi pod dowództwem retmana Mieczysława Łabęckiego wyruszyło z portu rzecznego w Ulanowie. Żegnali ich mieszkańcy, bp Edward Frankowski, który tratwę poświęcił, oraz przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli. Przygrywała flisacka kapela a śpiewał ulanowski chór. Dzieci z grupy teatralnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury wystąpili z krótkim artystycznym występem.
- Od początku istnienia miasta Ulanów związany był z flisactwem. Przez wieki był jednym z ważniejszych portów Rzeczpospolitej Polskiej. Stąd tratwy ruszały do Torunia i dalej do Gdańska. Ten trudny i niebezpieczny szlak wodny nasi przodkowie pokonywali wielokrotnie, przyczyniając się do rozwoju Ulanowa - powiedział burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz.
Jubileuszowy flis
Flisaków pożegnały dzieci...
Andrzej Capiga /Foto Gość
Wcześniej w zabytkowym kościele Świętej Trójcy odbyła się Eucharystia, której przewodniczy bp Edward Frankowski, któremu towarzyszył proboszcz miejscowej parafii ks. Kazimierz Żyłka - Cieszę się, iż podtrzymujecie stare flisackie tradycje z których Ulanów jest tak dumny. A ich znakiem są odnowione na Wawelu wasze sztandary, które teraz powiewają. Są one też wyrazem waszej miłości do polskiej ziemi - zwrócił się do flisaków biskup.
Podczas trwającego prawie miesiąc spływu flisacy pokonają 724 km i ten sposób uczczą 400. rocznicę nadania Ulanowowi, stolicy polskiego flisactwa, prawa miejskich przez króla Zygmunta III Wazę. Flis zakończy Msza św. kościele pw. św. Barbary w Gdańsku.
Jubileuszowy flis
...oraz ulanowski chór
Andrzej Capiga /Foto Gość
Honorowy patronat nad jubileuszowym flisem sprawują wojewoda i marszałek woj. podkarpackiego oraz starosta niżański. Flis zaś zorganizowali wspólnie burmistrz Gminy i Miasta Ulanów i miejscowy Zakład Usług Komunalnych. Pomogli - Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Tratwa”.