Nowy numer 3/2019 Archiwum

Święte słowa

132 osoby interpretowały myśli św. Jana Pawła II.

Tyle bowiem osób zgłosiło się do I Konkursu Papieskiego “Święte słowa”, którego organizatorem był Komitet Fundacyjny Tablicy Pamiątkowej JPII w Tarnobrzegu. Pomagała Biblioteka Pedagogiczna. Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli rywalizowali w czterech kategoriach: literatura, prezentacja multimedialna, plastyka i recytacja. Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu 18 maja w dniu urodzin papieża.

– Celem konkursu było przedstawienie pięknego przesłania św. Jana Pawła II. Przesłanie to stanowiło punkt wyjścia do własnych rozważań literackich bądź też przetworzenia myśli papieża na obraz plastyczny lub multimedialny. Powstały przepiękne prace. Okazuje się, że młodzi ludzi bardzo dużo o papieżu już wiedzą – mówi Elżbieta Chruściel, członek jury.

Rywalizowali zarówno gimnazjaliści...   Konkurs papieski
Rywalizowali zarówno gimnazjaliści...
Andrzej Capiga /Foto Gość

Zwycięzcami konkursu literackiego wśród dorosłych zostali: Andrzej Łukaszek, Andrzej Gwoździowski i Alicja Młynarczyk. W grupie gimnazjalistów najlepiej spisali się: Natalia Szewc, Jakub Dzięcioł oraz Grzegorz Jaśkowski. Natomiast w kategorii szkoły ponadgminazjalne triumfowała Natalia Wójcicka. Myśli św. Jana Pawła II na obrazie najlepiej przedstawiła Magdalena Urbaniak, która otrzymała Grand Prix konkursu. Pozostałe miejsca na podium zajęli: Daniel Fus, Julia Turbacz, Agata Janusz, Aleksandra Kamelska i Amelia Witczak. Wiersze papieża, wśród gimnazjalistów, najbardziej interesująco recytowali: Magdalena Misiąg, Agata Konieczna i Alicja Burdzel. Julia Roman, Gabriela Markowicz i Aleksandra Środek najlepiej je interpretowały w grupie uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie multimedialnym nie mieli sobie równych Tymoteusz Dryka oraz Julia Urbaniak.

...jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych   Konkurs papieski
...jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Andrzej Capiga /Foto Gość

Pomysłodawcą konkursu był Komitet Fundacyjny Tablicy Pamiątkowej JPII w Tarnobrzegu. Św. Jan Paweł II, jeszcze jako arcybiskup krakowski, dwa razy odwiedził Tarnobrzeg. Tablica upamiętniająca te wydarzenia zostania zamontowana, jeszcze w tym roku, na ścianie kościoła ojców Dominikanów w Tarnobrzegu. Bogusława Boyen, przewodnicząca tego komitetu, zapewniła iż komitetowi nie chodzi tylko o ufundowanie tablicy, ale też o zjednoczenie tarnobrzeżan wokół osoby św. Jana Pawła II i jego myśli, stąd organizacja konkursu.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 29 maja br.).

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy