Nowy numer 3/2019 Archiwum

Tratwą do Gdańska

Ośmiu flisaków pod dowództwem retmana Mieczysława Łabęckiego w ciągu 29 dni pokona Sanem i Wisłą 724 km, po to by 19 czerwca zacumować przy gdańskim żurawiu. To pierwszy taki spływ po 19 latach.

Spływ odbędzie się z okazji 400-lecia nadania praw miejskich dla Ulanowa, stolicy polskiego flisactwa.

- Tym flisem uczcimy pamięć naszych przodków, którzy szlak z Ulanowa do Gdańska przemierzali przez kilka wieków. W XVII i XVIII wieku Ulanów słynął przecież jako ważny port rzeczny. Stąd właśnie spławiano drewno oraz zboże z południowo-wschodniej Polski do Warszawy, Torunia i Gdańska. O Ulanowie w owych czasach mówiono: „Mały Gdańsk” - przypomina Mieczysław Łabęcki.

Składająca się z czterech tafli drewna tratwa wypłynie z Ulanowa w najbliższą niedzielę. Poprzedni ją Eucharystia w kościele pw. św. Trójcy, której będzie przewodniczył bp Edward Frankowski. Już jednak w czwartek rozpocznie się zbijanie tratwy w miejscu zwanym binduga.

Będzie ona miała nieco ponad 70 m długości i 6 m szerokości. Flisacy i ich gości będą mieszkać w retmance i dwóch budach flisackich. Przygotowane będzie też palenisko do przyrządzania posiłków.

Flisakom towarzyszyć będzie dwóch studentów Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz dwóch operatorów kamer, który będą kręcić film dokumentalny o flisie. Jego reżyserem jest Andrzej Wolf, który nakręcił „Syberiadę Polską”.

Tratwa zatrzyma się na postój w każdej większej miejscowości, gdzie przewidziane są spotkania z mieszkańcami.

Flis 400-lecia organizuje burmistrz Gminy i Miasta Ulanów oraz Zakład Usług Komunalnych w Ulanowie. Współorganizatorami są zaś Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „Tratwa.”

Więcej o flisie w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 29 maja br.).

 

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy