Blisko siedemdziesiąt osób wzięło udział w przedstawieniu przygotowanym przez młodzież ze stalowowolskiego katolika, podczas którego przypomniano w bardzo oryginalny i nowoczesny sposób minione spotkania młodych w ramach ŚDM-u.
- To swego rodzaju tourne po miejscach, gdzie odbywały się światowe spotkania młodych. Podczas naszego pokazu multimedialnego, któremu towarzyszą sceny teatralne, taniec i śpiew chóru, wyjaśniamy hasła poszczególnych spotkań, pokazujemy, co było tam bardzo charakterystyczne, przypominamy przemówienia papieży – wyjaśniał Adrian Warchoł, jeden z uczestników spektaklu.
Młodzi przez ponad miesiąc przygotowywali spektakl, prezentację multimedialna i cała oprawę choreograficzną pod okiem nauczycieli i wychowawców. – Chcemy, aby to spotkanie było niejako młodzieńczą i artystyczną inauguracją etapu bezpośredniego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. To święto ludzi młodych oprócz wymiaru duchowego jest jeszcze niepowtarzalną okazję do bycia razem, doświadczenia tego jak ważną rzeczywistością w życiu człowieka jest wspólnota. Nie zawsze pamiętamy, że rodzina, klasa, szkoła, miasto, są przestrzeniami, za które jesteśmy odpowiedzialni i w których każdy z nas przy pomocy darów, jakie otrzymał od Pana Boga może zrobić coś dobrego dla innych. Chcielibyśmy, aby po dzisiejszym spotkaniu w każdym z nas odżyło przekonanie, że razem to znaczy: lepiej, piękniej, radośniej. I, że każdy z nas jest wartościowy i ma coś do zaoferowania drugiemu człowiekowi – podkreślał podczas inauguracji przedstawienia ks. Tomasz Orzeł, dyrektor Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Stalowej Woli.
Spektakl rozpoczęła swoim występem orkiestra złożona z uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Stalowej Woli, która wykonała kilka utworów instrumentalnych związanych z pontyfikatem Jana Pawła II i jego spotkaniami z młodymi.
- Przedstawienie oparte jest na przypadkowym spotkaniu programisty komputerowego i młodego człowieka na stacji kolejowej. Podczas wspólnej dyskusji testują nowy przewodnik multimedialny, w którym odwiedzają miejsca związane ze spotkaniami młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży – tłumaczyła Weronika Kozdra.
Poszczególnym scenom towarzyszył śpiew chóru uczniów z katolika przygotowanych przez kilku muzyków z zespołu Gospel Rain. – Zaprezentowaliśmy kilka hymnów z kolejnych spotkań ŚDM, oraz pieśń będącą hymnem tegorocznego spotkania. Przez ten spektakl chcemy podzielić się naszą wiarą i chrześcijańską odwagą. Chcemy pokazać, że dla wielu młodych ludzi chrześcijaństwo nie kojarzy się z biernym siedzeniem w kościelnej ławce, ale jest autentycznie przeżywanym spotkaniem z Jezusem – podkreślała Mariola Laskowska, uczennica katolickiego LO. Odwiedzając wirtualnie kolejne miejsca, gdzie odbywały się spotkania młodych, aktorzy przybliżali kulturę, tańce czy też ważniejsze momenty spotkań z papieżem. – Ten spektakl ma także zachęcić wielu naszych rówieśników do podjęcia decyzji, by wybrać się do Karkowa na spotkanie z wieloma ludźmi z całego świata, by razem przeżywać radość z naszej wiary i młodości. Ja sama, oczywiście się wybieram, planuję to do dłuższego czasu i zachęcam innych: spotkajmy się w Krakwie – dodała Weronika Kozdra.
Spektakl był częścią festiwalu Eutrapelia, odbywającego się w szkołach ponadgimnazjalnych naszej diecezji.