- Każda osoba, która znajdzie pracę, zdobędzie nawet prawo jazdy, to nasz wielki sukces - stwierdziła Zofia Trochimowicz-Warga.
Tarnobrzeskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym świętowało jubileusz 35-lecia powstania.
Uroczystości zbiegły się z obchodami Europejskiego Dnia Godności Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Chrystusa Króla, której przewodniczył biskup senior Edward Frankowski.
Po Eucharystii uczestnicy, pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz zaproszeni goście przeszli w roześmianym, barwnym korowodzie ulicami miasta, by manifestować swoją radość z życia i z bycia razem. Wszyscy obowiązkowo mieli na szyjach pomarańczowe chustki – symbol solidarności z osobami niepełnosprawnymi.
Część oficjalną otworzył polonez w wykonaniu wychowanków i pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy kole PSOUU, którzy zebrali gromkie brawa.
Naturalnie nie mogło zabraknąć przemówień, podziękowań składanych na ręce prezes stowarzyszenia Zofii Trochimowicz-Wargi przez przedstawicieli miasta na czele z prezydentem Grzegorzem Kiełbem, dyrektorów, kierowników urzędów i instytucji oraz reprezentantów rodziców, których dzieci znalazły życzliwą i fachową opiekę w WTZ.
W godzinach popołudniowych natomiast na stadionie miejskim rozegrany został mecz piłkarski policjanci Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu kontra drużyna mieszana, złożona z pracowników urzędu miasta, starostwa powiatowego oraz księży. Po 50 minutach zmagań na murawie zdecydowanie lepsza okazała się ekipa stróżów prawa, która pokonała swych przeciwników aż 5 do 0. Jedną z bramek zdobył mł. asp. Stanisław Ciba.
– To było kolejne zaproszenie naszej komendy do udziału w zmaganiach piłkarskich. Dzisiaj gramy dla dzieci i podopiecznych Tarnobrzeskiego Koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – wyjaśniał Stanisław Ciba. – Zawsze bardzo cieszy udział w tego typu wydarzeniach, gdyż mamy świadomość, że występujemy w dobrej sprawie. A jak jeszcze zdobywa się bramki dla swojej drużyny, to jest pełnia szczęścia – dodał z uśmiechem.
Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tarnobrzegu powstało w 1981 roku. 12 lat później 14 maja po wielu trudach przy PSOUU rozpoczęły Działalność Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. W zabiegach o powołanie obu instytucji aktywnie uczestniczyli rodzice dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, którzy mieli przede wszystkim troskę o ich przyszłość.
– Dzięki warsztatom udało się nam pomóc wielu osobom, które dzisiaj mają pracę, niektórzy zaś nawet samochody – mówiła podczas dzisiejszych uroczystości prezes PSOUU. – To jest nasz – dzieci, rodziców i pracowników – wielki sukces. Ideą warsztatów jest bowiem przygotowywanie uczestników do podjęcia samodzielnego życia, pracy zawodowej.
Dzisiejsze obchody stanowiły wstęp do zasadniczego świętowania, które zaplanowane jest na październik.