Nowy numer 3/2019 Archiwum

Niespodzianki u kardynała

W Hucie Komorowskiej oryginalnie promują ŚDM.

Dzieci z skrawków papieru i plastikowych butelek spróbują wyczarować dzieła sztuki. Młodzież poszuka spełnienia w wolontariacie, a dorośli podążą misyjnymi ścieżkami. A to wszystko w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, które w tym roku obchodzi piątą rocznicę powstania, a jednocześnie aktywnie włącza się w obchody Światowych Dni Młodzieży.

 – Nasza majowa propozycja dla dzieci związana jest promocją ŚDM. Chcemy je zaciekawić tym miejscem. Wymyśliliśmy więc sztukę ze... śmieci. Śmieci, oczywiście, pozyskanych z recyklingu, w tym przede wszystkim z plastikowych butelek. Sztuka ta wymaga od dzieci głównie wyobraźni. W projekt włączył się też Gminny Ośrodek Kultury w Majdanie Królewskim. Dzieci będą tworzyć z odpadów zabawki, zwierzęta, kwiaty, lampiony. Najładniejsze prace zaprezentowane zostaną podczas ŚDM, inne ozdobią muzealny staw – mówi Katarzyna Cesarz, kurator muzeum.

Podczas ŚDM muzeum w Hucie Komorowskiej odwiedzi młodzież z Hiszpanii, Ukrainy, Francji i Anglii. Pierwsi goście, Hiszpanie, przybędą już 21 lipca rano. – Chcemy by nie tylko zwiedzili nasze muzeum, ale także pobyli trochę z polską młodzieżą. Zjednoczą ich wspólne zajęcia – dodał dyrektor muzeum ks. Daniel Korociński.

Młodzi poznają się podczas wspólnej zabawy   Muzeum w Hucie
Młodzi poznają się podczas wspólnej zabawy
Archiwum muzeum
Do dorosłych zaś, szczególnie zaś tych skupionych w Akcji Katolickiej, skierowany jest konkurs „Lokalne ścieżki misyjne Akcji Katolickiej”. – To może być zarówno fizyczna ścieżka, na przykład między kapliczkami, ale także duchowa. Rzecz w tym, by zachęcić ludzi do spisywania swoich myśli w notatnikach o miejscach wartościowych a nieznanych jeszcze w diecezji sandomierskiej. Może w przyszłości powstanie z tego mini przewodnik? – dodała kurator. Wyniki konkursu będą ogłoszone we wrześniu podczas Dni Kardynała.

Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej odwiedza rocznie około 7 tys. osób, w tym z tak odległych krajów, jak Australia, Zambia, USA i całej nieomal Europy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy