Nowy numer 3/2019 Archiwum

Tarnobrzeg gotowy na ŚDM

- Pozostały nam już tylko same drobiazgi, żeby ostatecznie przygotowania uznać za zamknięte - stwierdza ks. Marek Kuliński.

Jak ocenia tarnobrzeski komitet ds. przygotowań do Światowych Dni Młodzieży przed nim już ostatnia prosta. – Pozostały tylko małe szczegóły – mówi ks. Marek Kuliński, wikariusz parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu, gdzie znajduje się biuro komitetu organizacyjnego – i możemy spokojnie oczekiwać na przyjazd 95 pielgrzymów z Francji, którzy pojawią się u nas 20 lipca.

Teraz najważniejszym zadaniem jest nauka języka francuskiego, tak, by wolontariusze mogli porozumieć się z gośćmi w podstawowych sprawach. Dlatego poprosiliśmy o pomoc lektorkę francuskiego – wyjaśnia Mariusz Michalak, koordynator wolontariatu. – Trudno w krótkim czasie lepiej poznać język, dlatego staramy się przyswoić najbardziej potrzebne i popularne zwroty. Postanowiliśmy, że również rodziny mające przyjąć pielgrzymów, zostaną zaznajomione z podstawami francuskiego.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów oraz uczestników dekanalnych obchodów ŚDM będzie czuwać zastęp wolontariusz. W tej chwili mamy już stu chętnych, ale nabór nadal jest otarty i jeżeli ktoś chciałby dołączyć się może to uczynić w każdej chwili.

Wśród wolontariuszy przeważają ludzie młodzi, głównie uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci. Zadaniem wolontariuszy będzie przede wszystkim pomoc francuskim gościom oraz zabezpieczenie imprez religijnych i kulturalnych, które odbędą się w Tarnobrzegu.

Ponieważ gości z Francji przyjedzie mniej, niż sądzono, dlatego nie będzie najmniejszego problemu z ich zakwaterowaniem. – Dysponujemy wystarczają liczbą miejsc noclegowych zaoferowanych przez mieszkańców Tarnobrzega – wyjaśnia ks. Marek Kuliński. – Jesteśmy przygotowani także na wypadek, gdyby na przyjazd zdecydowało się większe grono. Postanowiliśmy, iż pielgrzymi zostaną rozlokowani w parafiach obejmujących centrum miasta.

Przyjęty jest również program 5-dniowych obchodów Dni Młodych. Obok spotkań ściśle modlitewnych i ewangelizacyjnych, w tym Mszy św. na dziedzińcu Zamku w Dzikowie oraz Drogi Krzyżowej ulicami miasta, nie zabraknie również innych wydarzeń. – Zaplanowaliśmy wycieczkę do Lublina połączoną ze zwiedzaniem obozu koncentracyjnego w Majdanku oraz wyjazd do Sandomierza na centralne uroczystości ŚDM w naszej diecezji – informuje Mariusz Michalak. – Sporym wydarzeniem będzie spotkanie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Niezwykle ważnym elementem obchodów jest cała oprawa muzyczna. Trudno sobie bowiem wyobrazić spotkanie młodzieży bez muzyki i śpiewów. Odpowiedzialność za stronę muzyczną spoczęła na barkach Wiktorii Sasieli, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnobrzegu oraz Szkoły Lidera Muzycznego ŚDM. – Dokonaliśmy już wyboru pieśni, które wykonamy w Tarnobrzegu oraz podczas diecezjalnego dnia wspólnoty w Sandomierzu – mówi Wiktoria Sasiela. – Są to utwory zarówno w języku francuskim, angielskim oraz polskim. Najtrudniejsze wydawały się nam początkowo francuskie, przede wszystkim z uwagi na nieznajomość języka oraz wymowy. Na szczęście po intensywnych ćwiczeniach pod okiem pani lektor, mogę śmiało powiedzieć, że jest dobrze.

Wiktoria oprócz udziału w grupie muzycznej w Tarnobrzegu, zasili również szeregi orkiestry na uroczystościach w Sandomierzu, grając na wiolonczeli.

– Nie mamy jeszcze ostatecznej liczby chętnych na wyjazd do Krakowa, gdyż lista zostanie zamknięta dopiero 15 maja – dodaje ks. Marek Kuliński. – Wówczas zgłosimy swój udział. Gorąco zachęcam młodzież do udziału w krakowskich spotkaniach z ojcem świętym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy