Dzieło geniusza w Nowej Dębie

Mimo, że Salzburga nie znosił, to jednak potrafił tworzyć w nim arcydzieła.

Takie jak Msza C-dur KV 317 „Koronacyjna”, która znalazła się w koncercie inaugurującym trzecią edycję Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae baroci” w Nowej Dębie. Dzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta, wraz z „Ave Maria” Bartłomieja Pękiela oraz pieśniami maryjnymi, w tym pierwszym polskim hymnem „Bogurodzicą” zabrzmiało w wykonaniu Chóru „Kanon” im. B. Nowodworskiego oraz Krakowskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Ryszarda Źróbka. Partie solowe wykonali znani śpiewacy: Karin Wiktor-Kałucka (sopran), Agnieszka Monasterska (mezzosopran), Marcin Kotarba (tenor) oraz Jacek Ozimkowski (bas).

– Dzisiejszym koncertem pragniemy uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 225. uchwalenia Konstytucji Trzeciomajowej – mówił Krystian Rzemień, kierownik artystyczny festiwalu oraz dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, organizatora wydarzenia. – Dlatego w programie znalazło się jedno z wielkich dzieł Mozarta.

Wśród obecnych gości był biskup senior Edward Frankowski oraz przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych.

Msza „Koronacyjna” jest jedną z 18 mszy napisanych przez kompozytora „Wesela Figara” i jedną z 16 ukończonych. Mozart skomponował ją w 1779 r., po powrocie z Paryża i objęciu niemiłej mu funkcji organisty dworu i katedry oraz koncertmistrza u arcybiskupa Salzburga Hieronymusa Colloreda. Tytuł „Koronacyjna” nadał jej sam kompozytor. Próbowano powiązać ją z uroczystością koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Maria-Plain, miejscowości położonej w pobliżu Salzburga. Dokładniejsze badania muzykologów, historyków wykazały, że kompozytor, pragnąc, by była ona wykonana w olbrzymiej katedrze salzburskiej powiększył jej skalę i uwydatnił orkiestrację.

Dzieło geniusza w Nowej Dębie   Krakowscy artyści znani są nowodębskiej publiczności Marta Woynarowska /Foto Gość

Trzeciomajowy koncert był pierwszym z serii ośmiu zaplanowanych. Miłośnicy muzyki klasycznej będą jeszcze mieli okazję wysłuchać kompozycji kameralnych i organowych, które zabrzmią w siedzibie SOK oraz kościołach Nowej Dęby i Chmielowa i Cygan. Cykl zakończy się koncertem 11 listopada. – Tak duży cykl wydarzeń artystycznych może się odbyć dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zaakceptowało przygotowany przez nas projekt – wyjaśnił Krystian Rzemień. – Chcę w tym miejscu podziękować ministrowi Jarosławowi Sellinowi, który obejmując  tegoroczną edycję festiwalu swoim patronatem honorowym, poparł naszą inicjatywę w ministerstwie.

Przedsięwzięcie wsparło finansowo również grono miejscowych sponsorów, rozumiejących wagę wysokiej kultury.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz.

Najbliższy koncert festiwalowy, który odbędzie się 1 czerwca, adresowany jest specjalnie dla najmłodszych. Program całego cyklu na stronie internetowej SOK oraz na bieżąco w zakładce „Zapraszamy” w naszym wydaniu internetowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..