Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kilka dni dla kina

Projekcje filmowe, spotkania z reżyserami i aktorami, kinowe poranki dla najmłodszych oraz warsztaty filmowe to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców i turystów, którzy w najbliższych dniach zechcą wziąć udział w festiwalu filmowym.

Inicjatorką i pomysłodawczynią festiwalu jest Katarzyna Kubacka-Seweryn, która kilkanaście lat temu podjęła decyzję organizacji spotkań filmowych, podczas których prezentowany by i dyskutowano nad niezwykłymi obrazami kinematografii.

- Myślę, że u początku festiwalu stoi moje szaleństwo. Nie sądziłam, że będzie to taka impreza. Rozpoczynaliśmy od przeglądu jednodniowego, podczas którego były cztery projekcje. Zawsze towarzyszyła mi chęć zorganizowania festiwalu bez barier między widzami i aktorami. Myślę, że się udało, bo festiwal zakłada także cykl spotkań dyskusyjnych twórców i aktorów filmowych z publicznością - opowiada Katarzyna Kubacka-Seweryn.

Podczas tegorocznego festiwalu zostaną pokazane, jak podkreśla organizatorka, filmy ambitne. - Chcemy, aby prezentowane przez nas filmy poruszały myśli, dotykały ważnych tematów, inspirowały do rozmów i dyskusji - dodaje pani Katarzyna.

W kinie studyjnym na sandomierskiej Starówce i w sali Katolickiego Domu Kultury zostaną zaprezentowane znane filmy oraz odbędzie się kilka przedpremierowych pokazów. Gośćmi honorowymi tegorocznej edycji festiwalu będzie reżyser Wojciech Smarzowski i aktor Marian Dziędziel.

- To właśnie tych artystów filmowych chcemy w tym roku uhonorować podczas naszego festiwalu. Nagrodę Koronę Sandomierską otrzyma Wojciech Smarzowski, zaś Kamień Optymizmu - Marian Dziędziel - zdradza pani Katarzyna.

Ważną częścią festiwalu są spotkania dla dzieci. Niemal każdego dnia odbywać się będą poranki filmowe pt. „Zaproś dziadków i rodziców do kina”. Ponad to odbędzie się także spotkanie dla dzieci z aktorami, którzy będą czytali dla nich „Małego księcia”.

- Dzieci będą mogli spotkać się z Andrzejem Sewerynem i Robertem Więckiewiczem, który w filmie użyczyli swojego głosu postaciom króla i węża. To spotkanie wprowadzi najmłodszych naszych widzów w prezentację filmu „Mały książę” - poinformowała Katarzyna Kubacka-Seweryn.

Podczas festiwalu nie zabraknie wydarzeń specjalnych. Będzie to koncert Jacka Cygana „Moje życie jest piosenką” oraz warsztaty filmowe „Ogrody wyobraźni”, „Szklany ekran Pilkingtona” i „Poza kadrem”.

Festiwal potrwa w Sandomierzu od 29 kwietnia do 3 maja. Druga jego część odbędzie się w podkieleckiej Tokarni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama