Agnieszka Peszt nagrodzona na „Rytmach nieskończoności” w Warszawie.
III nagrodę w kategorii prozy poetyckiej otrzymała w X Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Rytmy nieskończoności” w Warszawie tegoroczna maturzystka Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem – Agnieszka Peszt. Sukces jeżowskiej uczennicy to kontynuacja pięknej tradycji tej szkoły ponadgimnazjalnej z powiatu niżańskiego, która odniosła mniejsze lub większe sukcesy w dziewięciu edycjach tego renomowanego konkursu dla twórców szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Organizowany przez LO im. Ruy Barbosy – a w wymiarze indywidualnym przez wyjątkową polonistkę tej szkoły Katarzynę Walentynowicz – przegląd nie tylko dorobił się pięknej tradycji, ale wciąż się rozwija i zaskakuje kolejnymi przedsięwzięciami towarzyszącymi mu. Po raz pierwszy w historii stały się „Rytmy nieskończoności” imprezą dwudniową. W dużej mierze stało się to za sprawą pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Wokalno-Muzycznego „Nutka z kropką” pod patronatem Zbigniewa Łapińskiego. Trio Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński i jego dokonania dostarczyły repertuaru dla wykonawców konkursu, którego jednoosobowe jury stanowił Zbigniew Łapiński.
Pierwszy dzień „Rytmów nieskończoności” to między innymi ranne przesłuchania wykonawców, mających wyłonić finalistów i zdobywców nagród, które zostaną wręczone w czasie gali finałowej następnego dnia. Pierwszy dzień był jednak znacznie bogatszy w wydarzenia. Po południu odbyły się bowiem – podobnie jak co roku – warsztaty poetyckie prowadzone przez przewodniczącego jury o. Wacława Oszajcę, którego wydatnie wspierała redaktorka „Głosu Nauczycielskiego”, poetka i jurorka zarazem: Maria Aulich. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia i wielkim wydarzeniem twórczym stał się spektakl – musical „Diabelska Rozgrywka, czyli Agent Dołu”. Wyreżyserowany przez Katarzynę Walentynowicz musical to absolutnie autorski, debiutancki spektakl. Libretto do niego napisał Marcin Wolski... niemal 20 lat temu, a wspaniałą muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.
W drugim dniu „Rytmów nieskończoności” miały miejsce uroczystości finałowe, w ramach których wystąpili laureaci konkursu „Nutka z kropką”, można było posłuchać kilku piosenek z musicalu „Diabelska Rozgrywka, czyli Agent Dołu”, a przede wszystkim ujawnieni i nagrodzeni zostali laureaci poszczególnych kategorii Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej, zdobywcy wyróżnień i nagród głównych. Głównej nagrody w konkursie muzycznym Zbigniew Łapiński nie przyznał, nagrodę drugą zdobyła Hanna Łosińska z Gdańska. III nagrodę w konkursie poetyckim zdobyła Marta Mościcka z III LO w Białymstoku, w konkursie na interpretację plastyczną wiersza Jacka Kaczmarskiego – Julia Rafałko z Technikum Budowlanego nr 5 w Warszawie, zaś w kategorii prozy poetyckiej Agnieszka Peszt z LO w Jeżowem i Karolina Płoskoń z I LO w Jarosławiu. Zdobywcami nagrody II byli: Aleksandra Kwaśniak z I LO w Chrzanowie i Jakub Ferek z Liceum Akademickiego w Toruniu (poezja), Dominika Panek z VII LO w Gdańsku (interpretacja plastyczna wiersza) oraz Karolina Gwozdek z II LO w Opolu (proza poetycka). Za zwycięzców jury pod przewodnictwem o. Wacława Oszajcy uznało w kategorii poezji Mikołaja Kantorowskiego z III LO w Rzeszowie, zaś w kategorii prozy poetyckiej Marzenę Wójcik z II LO w Opolu. W konkursie na interpretację plastyczną wiersza Jacka Kaczmarskiego, któremu przewodniczyła profesor malarstwa Joanna Stasiak, za najlepszą uznano Kingę Richter z LO nr 2 w Opolu.
Wśród jurorów konkursów literackich, którym przewodniczył o. Wacław Oszajca, znaleźli się między innymi kompozytor i pianista Zbigniew Łapiński, poeta, dziennikarz i satyryk Marcin Wolski, poetka i dziennikarska „Głosu Nauczycielskiego” Maria Aulich, wydawca z Wydawnictwa Bellona Ewa Cieślak, producentka TVN Anna Słomczyńska oraz organizatorka „Rytmów nieskończoności”, polonistka z L LO im. Ruy Barbosy a także autorka dwóch książek biograficznych Katarzyna Walentynowicz. Wśród patronów jubileuszowego Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej znaleźli się zaś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wydawnictwo Bellona oraz „Głos Nauczycielski”.
Bardzo cenną nagrodą dla wszystkich laureatów było zamieszczenie ich dzieła w pokonkursowym tomiku „Przechadzka z Orfeuszem”, przygotowanym przez uczniów L LO im. Ruy Barbosy pod okiem Katarzyny Walentynowicz. Pojawiło się w nim także nagrodzone opowiadanie Agnieszki Peszt z klasy III LO w Jeżowem pt. „Vallerie – prawda serca”. Szkoła ponadgimnazjalna w Jeżowem znalazła się w niewielkim gronie najlepszych szkół w Polsce, które miały laureatów w większości edycji konkursowych. To był już dziewiąty sukces uczennicy tej szkoły w historii konkursu, a więc tylko w jednym – ubiegłorocznym – Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Poetyckiej wśród laureatów nie było uczniów z Jeżowego. Ponieważ kilkakrotnie sukces w jednej edycji odniosły dwie uczennice tej szkoły, więc tych laureatów, nagrodzonych uczennic było już 8. Paulina Czerepak i Karolina Szewczyk laureatkami były dwukrotnie, a Dominika Gil trzykrotnie, a więc tych sukcesów uczniowie osiągnęli 12. Warto dodać, że w tym roku i niemal we wszystkich poprzednich edycjach laureatki z LO w Jeżowem były jedynymi przedstawicielkami szkoły ponadgimnazjalnej zlokalizowanej na wsi. Także dzięki temu szkoła z Jeżowego zrobiła na „Rytmach nieskończoności” prawdziwą furorę, a świadectwem tego jest nadanie jest wyjątkowego tytułu „Szkoły przyjaznej poezji”.