Nowy numer 48/2022 Archiwum

Dlaczego Mieszko nas ochrzcił?

Nie przestrzegałeś postu - straciłeś zęby….

Koncert okazji 1050. lecia chrztu Polski odbył się w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Wystąpił chór „Gaude Vitae” oraz dzieci i młodzież ze Studia Wokalnego „Vivo”. Koncert poprzedził referatem Artur Pychowski, historyk z LO im. St. Staszica w Stalowej Woli. Artur Pychowski nie tylko przypomniał podstawowe fakty dotyczące tego wydarzenia, ale także jak z rękawa sypał anegdotami i ciekawostkami.

- Jeszcze przed przyjęciem chrztu Ostrów Lednicki miał potężny, murowany kasztel. Tam prawdopodobnie przebywał Mieszko. Przed ślubem z Dobrawą zaś do kasztelu doprowadzono dwa mosty; jeden ponad 100 a drugi ponad 400 metrów długości - najdłuższy most w ówczesnej Europie. Mieszko miał też pod sobą 3 tys. wojów, jedną z silniejszych armii. Było więc to już bardzo silne i dobrze zorganizowane państwo. Dlaczego więc władca Polan przyjął chrzest? - pytał retorycznie mówca.

Chrzest Polski   Chrzest Polski
Artur Pychowski wystąpił z ciekawym referatem
Andrzej Capiga /Foto Gość

Zdaniem Artura Pychowskiego łatwiej było Mieszkowi podbijać a potem rządzić innymi plemionami, gdy panuje jedna religia, w tym wypadku chrześcijańska, oraz gdy wszyscy przestrzegają jednego prawa - Dekalogu. Dekalog był surowo przestrzegany.

- Bolesław Chrobry, potomek Mieszka, kazał na przykład wybijać zęby tym którzy nie przestrzegali postu… - zapewniał historyk.

Artur Pychowski przypomniał, iż wszystkie wielkie wydarzenia historyczne zawsze były związane z Kościołem. To on stał w pierwszej linii w walce z zaborcami. Historyk, nawiązał też do II wojny światowej, przypominając, że na rozkaz Himmlera w pierwszym rzędzie mordowano nauczycieli i księży. - Jak przestaną istnieć, nie będzie polskiego narodu. Po wojnie to Kościół przede wszystkim walczył z komunizmem. To wszystko było skutkiem chrztu Polski sprzed 1050 lat - wskazywał prelegent.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy