Nowy numer 42/2020 Archiwum

Pierwszy taki w mieście

W dawnym budynku kordegardy powstanie Punkt Informacji Turystycznej.

Tarnobrzeg aspirujący do miasta turystycznego nie posiadał dotychczas żadnego punktu informacyjnego dla odwiedzających go gości. Od 1 maja to się zmieni.

– Przystąpiliśmy do realizacji projektu „Turystyczny Tarnobrzeg”, którego celem jest nie tylko otwarcie PIT, ale również zaproponowanie mieszkańcom oraz turystom aktywnego i interesującego spędzania wolnych weekendowych dni – wyjaśnia Sławomir Partyka, członek Stowarzyszenia „Dzików”, które przygotowało program. – Chcemy ponadto wyremontować zabytkowy budynek kordegardy, usytuowany przy bramie wjazdowej do parku dzikowskiego, przewidziany jako docelowa siedziba Punktu Informacji Turystycznej.

Na ten cel stowarzyszenie pozyskało dotację celową przyznaną przez Urząd Miasta na działania podejmowane przez organizacje pozarządowe. – Należy dodać, że nasze przedsięwzięcie docenił również pan Jan Tarnowski, przekazując na remont kordegardy pewną sumę pieniędzy – dodaje Witold Bochyński, prezes Stowarzyszenia „Dzików”.

Opuszczony budynek od kilku lat stoi i niszczeje. Obecnie wymaga generalnego remontu i na ten cel członkowie organizacji zamierzają zbierać pieniądze. Renowacja obiektu, jak oszacowano, wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych, których stowarzyszenie nie posiada. Dlatego zarząd wpadł na pomysł zorganizowania niesztampowej zbiórki. – Obok kordegardy powstanie ogródek kawowy, w którym oprócz małej czarnej, będzie można napić się herbaty, soków, a także przekąsić słodkie „małe conieco” – mówi Sławomir Partyka. – Pieniądze za poczęstunek goście będą mogli wrzucić do skarbony. Zebrana suma zostanie w całości przeznaczona na remont urokliwego, acz zaniedbanego budynku.

Pierwszy taki w mieście   Kordegarda wymaga generalnego remontu Marta Woynarowska /Foto Gość

A pracy jest przy nim sporo. Konieczna jest wymiana więźby dachowej i pokrycia, odwodnienie, wymiana zbutwiałej drewnianej podłogi oraz okien. Na pierwszy ogień pójdą przede wszystkim drewniane elementy budynku, w tym oszklony ganeczek. – Na 1 maja, kiedy zainaugurujemy działalność PIT, chcemy odnowić ganek oraz stolarkę okienną – informuje Witold Bochyński. – Na tyle na razie nas stać. Projekt wraz z kosztorysem obejmującym całościowy remont jest przygotowany, ale musimy najpierw zgromadzić fundusze.

Projekt będzie realizowany do końca października. Obok informacji turystycznej zakłada organizowanie zajęć dla dzieci i dorosłych, w tym zabawy dla najmłodszych w ramach tematycznych pikników, dla nieco starszych zaś nordic walking oraz wycieczki rowerowe wiodące szlakiem zabytków i atrakcji turystycznych Tarnobrzega. Ponadto od września do końca października będą przeprowadzane lekcje historyczne dla klas szkolnych.

Punkt będzie czynny od maja do października trzy dni w tygodniu – od piątku do niedzieli w godzinach od 14 do 17.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama