W Ulanowie uczcili 1050. rocznicę chrztu Polski.
Zbiegła się ona w czasie z 400. rocznicą powstania Ulanowa, stolicy polskiego flisactwa. Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w parafialnym kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary. Przewodniczył jej proboszcz ks. Kazimierz Żyłka.
W Homilii przypomniał kilka dat i faktów związanych z 1050. rocznicą chrztu Polski. 14 kwietnia 966 r. Mieszko I przyjął chrzest wraz ze swoim dworem. Nie wiadomo jednak , gdzie on się odbył. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem ceremonia miała miejsce w Wielką Sobotę. - Data ta radykalnie wpłynęła na dalsze losy polskiego państwa i Kościoła. Chcemy dziś podziękować Bogu za przyjęty chrzest i włączenie przez to Polski do zachodniej cywilizacji. Każdy z nas powinien też zadać sobie pytanie: Co uczynił chrzest w moim życiu, jakie są jego owoce? - pytał proboszcz.
Chrzest Polski
Po Eucharystii krzyż przeniesiono na cmentarz
Andrzej Capiga /Foto Gość
Po Eucharystii procesja, na czele której szli strażacy i flisacy udała się na parafialny cmentarz, gdzie ustawiono dębowy krzyż, na pamiątkę 1050. chrztu Polski. Fundował go burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, a wykonał stolarz z Kurzyny Henryk Wnuk. Krzyż został poświęcony podczas Parafialnej Drogi Krzyżowej.