Nowy numer 48/2020 Archiwum

Megabajty książek

Karta pamięci plus urządzenie wielkości smartfona i można oddać się ulubionej lekturze.

Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb przekazał dotację na zakup pięciu czytaków.

- Podczas ubiegłorocznej grudniowej wizyty w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej pan prezydent obiecał wyasygnować pieniądze potrzebne na zakup urządzeń dla niewidomych - mówi Monika Sadkowska, kierownik filii, która jako jedyna posiada oddział muzyczno-fonograficzny gromadzący zbiory specjalne. - I słowa dotrzymał.

W chwili obecnej placówka dysponuje siedmioma czytakami. Urządzenia udostępniane są wraz z kartami pamięci, na które zapisywane są cyfrowe pliki z dźwiękowymi książkami.

Karta mieści do dwudziestu kilku pozycji. Dla porównania książki mówione nagrywane na kasety magnetofonowe zajmowały niekiedy nawet do 60 tego typu nośników.

- Czytak jest niewielkim urządzeniem, działającym na zasadzie popularnych mp3 - wyjaśnia Monika Sadkowska. - Jest łatwy w użyciu, ma wyraźnie wyczuwalne przyciski, ponadto wyposażony został w dźwiękową obsługę, co dla osób niewidomych stanowi ogromne ułatwienie. Książki można słuchać przez słuchawki lub wbudowany głośnik. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość regulacji tempa odtwarzania, które można zwiększać lub zmniejszać. Tak jak w tradycyjnych, papierowych książkach, czytelnik może robić zakładki. Czytaki zapamiętują także miejsce ostatniego odtwarzania.

Filia nr 1 dysponuje obecnie 1150 plikami cyfrowymi z książkami dźwiękowymi. Wśród nich znajdują tytuły należące do klasyki literatury pięknej oraz utwory współczesnych pisarzy polskich i obcych.

Czytelnicy mogą zatem wypożyczyć książki m.in.: Swietłany Aleksijewicz, Normana Davisa, Magdaleny Grzebałkowskiej, Pawła Huelle, Sławomira Kopra, Andrzeja Stasiuka.

- Stowarzyszenie Larix udostępniło nam ostatnio kilkadziesiąt nowości wydawniczych, które ukazały się na rynku księgarskim w ubiegłym i bieżącym roku - podkreśla kierownik Filii nr 1.

Należy podkreślić, iż z czytaków mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby z dysfunkcją wzorku. Pozostali czytelnicy mogą natomiast wypożyczać audiobooki zapisane na płytach CD, których w zbiorach filii jest obecnie 1900 egzemplarzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama