Nowy numer 13/2024 Archiwum

Piękno katedry wspólnym celem

Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu, które zadba o promowanie świątyni i pozyskiwanie środków na jej renowację.

Kilka lat temu rozpoczął się program gruntownej renowacji bazyliki katedralnej w Sandomierzu. Stanowi ona najważniejszą świątynię Diecezji Sandomierskiej, a zarazem jeden z najcenniejszych zabytków regionu i turystyczną perłę Sandomierza. Pomimo niezwykłych walorów historycznych i artystycznych, bazylika katedralna jest wciąż za mało znana, a brak środków na przeprowadzenie niezbędnych prac odbija się na jej stanie. Aby katedra mogła rozbłysnąć swym pierwotnym blaskiem oraz w celu jej popularyzacji, powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry. Będzie ono wspierało działania konserwatorskie, a także inicjatywy o charakterze turystycznym i wydarzenia kulturalne. – Stowarzyszenie tworzą przedstawiciele różnych środowisk i instytucji, społecznicy, świeccy i duchowni. Jesteśmy otwarci na nowych chętnych, którzy zechcą zaangażować się w ten piękny cel – poinformował ks. Zygmunt Gil proboszcz parafii katedralnej.

Unikalny skarb

Aby zobaczyć monumentalną budowlę bazyliki, jej zabytkowe wnętrze i unikatowe bizantyjskie freski do miasta przybywają turyści nie tylko z Polski, ale i z całego świata. – Nasza katedra jest wizytówką miasta. Jeszcze nie spotkałem grupy turystów, którzy w swoich planach zwiedzania miasta ominęliby tę świątynię. Jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale miejscem, w którym zapisana jest historia tego miasta oraz źródłem duchowych i religijnych tradycji – podkreśla jeden z przewodników sandomierskich.

Odnowine prezbiterium   Odnowine prezbiterium
Katedra w Sandomierzu
Archiwum prywatne
Pierwszym etapem odrestaurowania katedry była renowacja prezbiterium i kaplicy Najświętszego Sakramentu. Podczas tego etapu, dofinansowanego z funduszy norweskich, pracom konserwatorskim poddano m.in. bizantyjskie freski oraz wiele innych elementów wystroju tej części świątyni. – Był to początek olbrzymiego zdania, które z mozołem i małymi krokami realizujemy. W kolejnych etapach renowacji poddano kilka ołtarzy bocznych, dwa obrazy z cyklu Karola de Prevo oraz wymagające natychmiastowej interwencji zabezpieczenie ściany nad wejściem do zakrystii – wymienia proboszcz katedry. W ostatnim czasie konserwację zabytkowego krucyfiksu z XV w. dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc w tym wspólnym dziele. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Wkład własny, jaki zakłada ten projekt zostanie dofinansowany z ofiar złożonych przez księży Diecezji Sandomierskiej, bo parafia jest zbyt biedna, a nie mamy na razie innych sponsorów. Obecnie czekamy na decyzję w sprawie projektu złożonego u pana Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jakubasa, który umożliwiłby wykonanie kolejnych prac i gruntownych remontów, których wymaga architektoniczna i kulturowa perła Ziemi Świętokrzyskiej – podkreślił ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii Diecezjalnej.

Kolejne etapy renowacji bazyliki zakładają odnowienie i zabezpieczenie następnych ołtarzy bocznych, malowideł ściennych oraz zabezpieczenia i odrestaurowania sklepienia nawy głównej i naw bocznych. – Oczywiście cieszylibyśmy się gdyby instytucje i władze samorządowe wsparły wspólne dzieło odrestaurowania bazyliki, gdyż diecezja nie jest w stanie sama udźwignąć tego ciężaru. Katedra zaś, moim zdaniem, jest wspólnym dziedzictwem kulturowym i zasługuje na priorytetowe potraktowanie – dodał ks. T. Lis.

Katedra w Sandomierzu   Katedra w Sandomierzu
Archiwum prywatne
Już od najbliższej niedzieli w Sandomierzu rozpocznie się sezon turystyczny. Sandomierska bazylika stoi otworem dla wszystkich pragnących ją zwiedzać, podziwiać i pomodlić się w jej wnętrzach. Po bazylice oprowadza audio-przewodnik, dzięki któremu nawet indywidualni turyści mogą poznać szczegółowo historię świątyni i jej najbardziej cenne zabytki. W trwającym Roku Miłosierdzia sandomierska bazylika została decyzją bp Krzysztofa Nitkiewicza ustanowiona kościołem stacyjnym, w którym otwarto Bramę Miłosierdzia. Przekroczenie tej bramy i wypełnienie określonych warunków umożliwia wierzącym otrzymanie łaski odpustu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy